Piłka nożna należała do jednego z najbardziej zespołowych sportów, wymagających współpracy całej drużyny w celu osiągnięcia satysfakcjonującego wyniku meczu. Treningi koordynacyjne i ćwiczenia zespołowe urządzane były więc na bieżąco, ciągle podnosząc umiejętności drużyny i polepszając współpracę zawodników. Trening wewnątrzdrużynowy był jednym ze stałych elementów harmonogramu każdej profesjonalnej drużyny piłkarskiej pomiędzy meczami.

Profesjonalne znaczniki dla piłkarzy

znaczniki piłkarskieZnaczniki sportowe były nieodzownym elementem wyposażenia każdej drużyny, i bardzo przydatną częścią wyposażenia, choć bodaj najbardziej podstawową. Najprostsze i najczęściej spotykane znaczniki piłkarskie, wykorzystywane również w wielu innych dyscyplinach sportowych były najczęściej kamizelkami szytymi z poliestru, mającymi bardzo jaskrawe i zauważalne kolory. Używane były przede wszystkim na treningach do łatwego i szybkiego odróżnienia zawodników obu drużyn, oraz polepszenia widoczności na boisku. Podczas gdy najbardziej podstawowe znaczniki spisywały się idealnie w każdej drużynie, niezależnie od poziomu zaawansowania zawodników, wielu graczy uważało iż są one niewygodne. Poliester z jakiego uszyte były kamizelki był bowiem sztywny i często przeszkadzał w swobodnej grze, dlatego wiele profesjonalnych drużyn zaopatrywało się w znacznie lepsze i wygodniejsze odmiany znaczników, przeznaczone dla zawodowych sportowców i drużyn. Przypominały one bardziej wysokiej jakości koszulki sportowe niż tradycyjnie stosowane kamizelki, choć spełniały dokładnie to samo zadanie w trakcie ćwiczeń zespołowych. Były jednak zauważalnie wygodniejsze, gdyż wzorowano je właśnie na koszulkach sportowych i piłkarskich, a w przeciwieństwie do zwykłych znaczników, mogły być noszone właśnie jak takowe koszulki i nie były zakładane na standardowy strój.

Zarówno najbardziej podstawowe i proste znaczniki jak i odmiany dla sportowców zawodowych mogły być  całkowicie proste, jak i oznakowane numeracją i symbolami drużyny, gdyż wielu producentów wykonywało takie znaczniki na zamówienie. Do treningów wieczornych, lub do ćwiczeń terenowych w niesprzyjającej pogodzie używano również znaczników mających wszyte pasy odblaskowe w kolorach kamizelki, tym bardziej ułatwiając dowolny trening.