Samochody osobowe wymagają stałej konserwacji w zakresie środków smarowniczych i ochronnych, które zapobiegają przedwczesnej degradacji elementów mechanicznych i konstrukcyjnych auta. Są jednak także takie instalacje samochodowe, które często bagatelizujemy podczas przeglądu, a stanowią ważny element komfortu podczas podróży.

Stacja do napełniania klimatyzacji

stacje do napełniania klimatyzacjiW poprzednim akapicie mówiłem oczywiście o klimatyzacji, która powinna być serwisowana równie często co inne elementy auta. Dzięki temu zapewnimy jej sprawność i długoterminową eksploatacje, przydatną zwłaszcza w dni ciepłe podczas których bez klimatyzacji podróż jest raczej mało komfortowa. Urządzeniami, które służą do uzupełniania czynnika są stacje do napełniania klimatyzacji, będące kompleksowym urządzeniem, które zarówno napełnia jak i diagnozuje cały układ. Po podłączeniu stacji do auta następuje odsysanie starego czynnika, sprawdzenie szczelności i ponowne napełnianie wystarczającą ilością nowego gazu. Każdy samochód posiada inną ilość gazu, która mieści się w instalacji. Dobre stacje napełniające mają zaprogramowaną odpowiednią ilość i taką umieszczają wewnątrz. Gaz chłodniczy pełni także rolę środka smarującego i dzięki temu chroni elementy mechaniczne z którymi ma styczność. Właśnie dlatego niedopilnowanie poziomu gazu i jego zbyt mała ilość może spowodować to, że sprężarka się zatrze i nie będzie mogła już więcej wystartować bez przeprowadzenia kosztownej regeneracji.

Te wszystkie czynniki sprawiają, że okresowy przegląd i napełnianie układów klimatyzacji staje się koniecznością, którą należy wliczyć w domowy budżet podobnie jak rachunki. Wiadomo, że bez klimatyzacji pojazd dalej spełnia swoją funkcję, ale czy warto poświęcać komfort dla oszczędzonych kilkuset złotych.