Coraz więcej ludzi decyduje się na przerobienie starego strychu w swoim domu na poddasze użytkowe. Dzięki takiemu rozwiązaniu, zyskują oni nie tylko zwiększoną powierzchnię swojego mieszkania ale również komfort jaki daje mieszkanie na poddaszu. Jednak aby móc zamieszkać na poddaszu, niezbędne jest przeprowadzenie w nim generalnego remontu, który pozwoli na jego dostosowanie do potrzeb mieszkalnych. Niestety aby móc przystąpić do prac remontowych na poddaszu, konieczne jest uzyskanie odpowiednich pozwoleń, tak aby prace mogły przebiegać zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym. Jak zatem zmienić strych na powierzchnię użytkową?

Pewny dach nad głową czyli prace od podstaw

strychW przypadku gdy załatwiliśmy już wszelkie niezbędne formalności, związane z adaptacją strychu na mieszkanie, pierwszą rzeczą którą powinniśmy wykonać jest sprawdzenie konstrukcji całego dachu. Pozwoli to na ocenę jego stanu oraz sporządzenie listy niezbędnych do wykonania prac. Jeśli jego konstrukcja wymaga całkowitej wymiany, powinniśmy zaplanować większą ilość czasu, którą poświęcimy na remont dachu. Według informacji z portalu www.budnews.pl niezbędne okażę się zgromadzenie wymaganej ilości materiałów takich jak:

  • drewno przeznaczone do wykonania jego konstrukcji,
  • poszycie dachu,
  • elementy opierzenia dachu.

Gdy będziemy mieli już zgromadzony cały materiał potrzeby do wykonania nowej konstrukcji dachu naszego domu, powinniśmy pomyśleć o zamontowaniu w nim okien, dzięki którym nasze przyszłe mieszkanie będzie odpowiednio nasłonecznione. W przypadku gdy nasz dach wymaga jedynie drobnych napraw, związanych z jego uszczelnieniem, powinniśmy skorzystać z usług firmy dekarskiej. Wykonane w ten sposób dachy zapewnią, że w naszym przyszłym mieszkaniu stworzonym na strychu, będziemy mogli cieszyć komfortem i spokojem.

Ochrona przed deszczem czyli odpowiednia izolacja przeciwwodna

izolacjaW przypadku dachów płaskich niezbędne są izolacje przeciwwodne. Są to płaskie elementy konstrukcji, chroniące dach przed wodą opadową, składające się z wodoszczelnej warstwy rozpostartej na całej powierzchni dachu. Jest ona rozszerzona także o rozwiązania połączeń, elementów wykończeniowych, elementów przenikających a także sposobów budowy dylatacji. Jej zadaniem jest zapobieganie przedostawaniu się wody opadowej do chronionej budowli w naturalnych warunkach użytkowych. Powinna ona spełniać swoją funkcję, niezależenie od rodzajów zastosowanych materiałów, liczby warstw, sposobów rozmieszczenia i zastosowanych technologii instalacji. Zakładanie izolacji przeciwwodnej powinno zostać wykonane w trakcie prac związanych z remontem dachu. Zapewni to, iż nasz dach nie będzie przeciekał i nie ulegnie zniszczeniu, spowodowanemu przez dostawaniem się wód opadowych do jego konstrukcji. Taka instalacja powinna być założona przez wyspecjalizowaną firmę, dzięki czemu będziemy mieć pewność jej poprawnego działania.

Suchy sufit – instalacja przeciwwilgociowa dachu

izolacjeWedług popularnego portalu www.ekspertbudowlany.pl kolejnym etapem prac które powinniśmy wykonać są instalacje przeciwwilgociowe. Polegają one na układaniu specjalnej folii dachowej o wysokiej paroprzepuszczalności, chroniącej poddasze przed przeciekaniem wody. Oprócz ochrony przed wodą, umożliwia ona wydostawanie się pary z ocieplenia pod pokrycie, skąd zostaje ona wywiewana dzięki szczelinom wentylacyjnym. Ułożona folia tworzy specjalną membranę, pozwalającą na odpowiednią ochronę poddasza przed wilgocią oraz przedostawaniem się wody opadowej. Takie rozwiązanie nie wymaga stosowania zaawansowanych technologii, gdyż możemy sami wykonać taką izolację przeciwwilgociową. Dzięki niej będziemy mieli pewność, że na naszym poddaszu użytkowym będzie zawsze sucho i nie pojawi się niechciana wilgoć.

Stała temperatura czyli ocieplanie poddasza pianką

izolacja piankąOstatnim krokiem, który należy wykonać jest odpowiednie ocieplenie poddasza pianką. Coraz częściej stosuje się izolację natryskową. Polega ona na nakładaniu specjalnej pianki przy pomocy specjalistycznych agregatów, dzięki którym jest ona równomiernie rozłożona. Ocieplanie poddasza pianką gwarantuje nie tylko odpowiednie zabezpieczenie przed utratą temperatury ale również taka pianka poliuretanowa jest o wiele lżejsza od tradycyjnej wełny mineralnej, przez co nie obciąża konstrukcji dachu. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest to, że pianka poliuretanowa nie jest łatwopalna, dzięki temu w razie pożaru poddasze nie ulegnie spaleniu.

W kwestii podsumowania

Adaptacja strychu na mieszkanie wymaga zastosowania wielu skomplikowanych technologii, dzięki którym będzie ono bardziej komfortowe i przyjazne. Po dokonaniu wyżej opisanych prac, będziemy mogli cieszyć się z mieszkania na poddaszu, które będzie odpowiednio chronione. Takie rozwiązanie pozwoli nam na zwiększenie powierzchni mieszkalnej naszego domu. 

Skomentuj