Jedną z najtrudniejszych sytuacji dla opiekuna osoby starszej albo niepełnosprawnej jest jej kąpiel. Z myślą o takich sytuacjach wyprodukowane zostały specjalne wózki transportowe i kąpielowe, które umożliwiają zarówno transportowanie pacjenta wygodnie w pozycji leżącej, jak również wykonywanie czynności kąpieli na takim łóżku. Jakie rozwiązania ułatwiające kąpiel osoby niepełnosprawnej są jeszcze dostępne na rynku?

Stosowanie medycznych wózków kąpielowych

medyczne wózki kąpieloweNa rynku dostępne są różne modele wózków transportowo-kąpielowych. Część z nich umożliwia osobie transportowanej przebywanie w pozycji siedzącej. W przypadku niesprawności ruchowej znacznie korzystniejszą alternatywą mogą być modele leżące. Dostępne są wózki ze stałą lub regulowaną wysokości. Mogą być używane zarówno przy łóżku, jak i umożliwiają transportowanie pacjentów do odpowiednio przygotowanej łazienki. Po zakończeniu czynności mycia, powstałą wodę należy odprowadzać z wózka przy zastosowaniu odpływu. Warto wybierać odpowiednio dobrane medyczne wózki kąpielowe. Znaczącym kryterium może być dopuszczalny maksymalny udźwig pacjenta. Zarówno barierki, jak i szczyty takiego wózka powinny być stabilne oraz wykonane z mocnego materiału. Udogodnieniem dla mytej osoby jest także poduszka zrobiona z materiałów wodoodpornych.  W przypadku modeli z regulacją wysokości, zazwyczaj w tym celu stosowane są siłowniki hydrauliczne. Umożliwiają one znacznie większy komfort w czasie przenoszenia pacjentów z łóżka na wózek i z powrotem. Wystarczy w tym celu dopasować wysokość do krawędzi łóżka. Pomocne bywają również koła z dodatkową blokadą, dzięki czemu wózek nie będzie się przesuwać w czasie kąpieli. Ten rodzaj wózków znajdzie zastosowanie zarówno w szpitalach, hospicjach, jak i wszelkich ośrodkach opiekuńczych czy rehabilitacyjnych. Najważniejszą zaletą jest możliwość kąpieli w pozycji leżącej, przy jednoczesnej prawidłowe postawie opiekuna.

Nowoczesne wózki kąpielowe są nieocenioną pomocą w przypadku konieczności sprawowania opieki nad osobą starszą i z niepełnosprawnością ruchową. Dzięki zastosowanym odpływom po zakończeniu kąpieli wyczyszczenie wanny nie jest skomplikowane ani czasochłonne. Podczas zakupu wózków medycznych możliwe jest wybranie dodatkowych opcji, jak centralna blokada kół czy zdejmowany z wózka materac, co znacznie ułatwia opiekę.