W życiu czasem nie da się uniknąć kłamstwa, ponieważ otaczają nas różni ludzie, którzy nie zawsze są szczerzy wobec nas. Najlepszym sposobem jest czujna obserwacja naszych rozmówców i samodzielne wyciąganie wniosków. Czasem nasza intuicja jest w stanie nas uchronić przed konsekwencjami kłamstw innych ludzi, ale nie zawsze jest to możliwe.

Kiedy wykonać badania wariograficzne?

wariograf - badania zdradyKiedy ktoś zdradza drugą osobę, to przeważnie o tym nie mówi. Postępuje tak z wielu powodów, ale zawsze są one powodowane egoistycznymi pobudkami. Im dłużej coś trzeba trzymać w tajemnicy, tym jest to trudniejsze zadanie, dlatego też wiele osób z czasem może nieświadomie dać drugiej osobie powodu do podejrzeń. Można się bawić w śledzenie, sprawdzanie telefonu lub rzeczy, ale też można się zdecydować na wariograf – badania zdrady są wyjątkowo skuteczne na tym urządzeniu. Przeważnie z badania poligraficznego korzystają małżonkowie w trakcie sprawy rozwodowej, kiedy konieczne jest jednoznaczne potwierdzenie lub zaprzeczenie ewentualnej zdrady. Jednak każdy z nas może w dowolnym momencie skorzystać z takiego badania, gdyż jest ono powszechnie dostępne i kosztuje od tysiąca do tysiąca dwustu złotych. Jest ono wykonywane przy pomocy wariografu, który został wynaleziony i opatentowany już wiele lat temu. Jego zadanie polega na rejestrowaniu reakcji fizjologicznych na bodźce zewnętrzne, które są powodowane emocjami, które niewątpliwie towarzyszą badanym osobom. Oszukanie wariografu jest wręcz niemożliwe, ponieważ wychwytuje ona takie reakcje jak przyśpieszone tętno czy nadmierną potliwość skóry, gdyż podczas badania człowiek jest podpięty do specjalnych czujników umieszczonych w różnych częściach ciała. Skuteczność badania poligraficznego jest oceniana na poziomie nawet dziewięćdziesięciu pięciu procent.

Choć minęło już wiele lat od pojawienia się wariografu, to ciągle jest on stosowany w wielu sytuacjach, a jego skuteczność jest jedną z najwyższych. Przeważnie badanie poligraficzne jest wykonywane w celu wskazania sprawcy kradzieży lub innego przestępstwa. Profesjonalnie przeprowadzone badanie pozwala na ustalenie prawdy i powiązanego z nią śladu pamięciowego w zakresie konkretnego zdarzenia. Ich realizacją zajmuje się Instytut Badań Wariograficznych.