Wielu inwestorów podczas budowy domu staje przed dylematem czy zdecydować się na budowę studni oraz docelowo jaki jej rodzaj najlepiej byłoby wybrać. Coraz więcej osób decyduje się na własną studnię na działce, nawet jeżeli istnieje możliwość przyłączenia wody z sieci wodociągowych. Sposób wykonania oraz rodzaje studni są tematem który warto więc nieco lepiej poznać, jeśli planujemy budowę własnego ujęcia wody.
Korzystamy ze studni wierconej na swojej działce
Alternatywą dla studni tradycyjnych są studnie głębinowe, inaczej nazywane studniami wierconymi albo rurowymi. Głębokość takich studni wielokrotnie przekracza dziesięć metrów i są one wykonywane z zastosowaniem specjalnej wiertnicy. Jeżeli interesują nas najlepsze studnie wiercone – wrocław jest odpowiednim miastem do znalezienia specjalistów z tej dziedziny. Studnie głębinowe działają dzięki stosowaniu dwóch rur, w tym rury osłonowej oraz rury filtracyjnej. Pierwsza ma dotrzeć w pobliże warstwy wodonośnej, natomiast druga w nią wniknąć. Dookoła rury konieczne jest wykonanie obsypki ze żwiru, która ma za zadanie usprawnienie dopływu wody. Na górze rury osłonowej znajduje się obejma nośna, w której znajduje się przyłącze wodne oraz zawór odcinający. Jeżeli studnia głębinowa będzie miała więcej niż 8 metrów, to niemożliwe będzie zassanie wody. W takich wypadkach na dnie studni konieczne jest umieszczenie specjalnej głębinowej pompy tłoczącej. Możliwe jest dobranie rożnych rodzajów pomp, bardzo rzadko współcześnie są to modele o napędzie ręcznym. Czerpanie wody z ich użyciem wymaga bowiem sporo siły oraz jest czasochłonne. Jeżeli jednak zdarzają się częste dostawy prądu, to warto pomyśleć o pompie ręcznej jako rozwiązaniu zastępczym. Będzie to doskonała alternatywa w sytuacji, kiedy nie będzie działać zasilana pompa.
Warto wiedzieć, że z trzech typów wód tylko jedna nadaje się do spożywania. Najwyżej powierzchni ziemi znajduje się woda zaskórna, która jest narażona na kontakt ze środowiskiem zewnętrznym i docelowo z różnymi zanieczyszczeniami. Studnie kopane sięgają do wody gruntowej, która nie jest tak narażona na zanieczyszczenia, jednak jej skład bywa wątpliwy. Bezpieczną do spożywania jest woda wgłębna. Na jej czystość wpływa obecność warstwy nieprzepuszczalnej.