Tekstolit jest dość powszechnie stosowanym materiałem kompozytowym o charakterze konstrukcyjnym. Znajduje zastosowanie w wielu gałęziach dzięki bardzo wysokiej odporności mechanicznej oraz na czynniki chemiczne i środowiskowe. Jak każde tworzywo jest dość łatwy i stosunkowo tani w pozyskaniu.  

Kompozytowy materiał konstrukcyjny

płyty tekstolitoweTekstolit jest materiałem kompozytowym powstającym w wyniku racjonalnego połączenia dwóch składników. Są to tkaniny bawełniane nasączone bardzo dokładnie żywicą fenolową. Oba składniki zostają sprasowane pod dużym ciśnieniem i pozostawione do zupełnego zastygnięcia. Cechą dobrego tekstolitu jest to, że się nie kruszy i strzępi podczas obróbki mechanicznej. Trzeba nadmienić, że obróbka tekstolitu jest prosta i może być wykona powszechnie znanymi urządzeniami obróbczymi. Producenci tekstolitu wypuszczają go na rynek w postaci gotowych formatek jakimi są walce i płyty tekstolitowe. Podobnie jak w przypadku PTFE formatki tekstolitowe mają różne średnice i grubości aby były jak najlepiej dopasowane do dalszej obróbki przez klientów. Tekstolit jest powszechnie wykorzystywany do produkcji detali konstrukcyjnych maszyn i urządzeń. Wykorzystuje się jego bardzo dobre cechy wytrzymałościowe oraz bardzo niski współczynnik tarcia. Ogromne znaczenie mają jego świetne parametry dielektryczne. Z tekstolitu powstają elementy obudów silników elektrycznych oraz detale konstrukcyjne transformatorów. Tekstolit jest wykorzystywany do produkcji gniazd łożysk oraz kół zębatych i elementów pił. Tekstolit poddawany bardzo wysokim obciążeniom zachowuje swoją stabilność strukturalną oraz wykonane z niego detale mogą pracować w sposób ciągły w temperaturze do 125 stopni Celsjusza.

Tekstolit to również bardzo dobry surowiec do wykonywania blatów stołów roboczych oraz elementów amortyzujących. Pełnię możliwości tekstolitu poznamy odwiedzając strony internetowe producentów i sprzedawców. Jest to jeden z materiałów świetnie zastępujących tradycyjne materiały konstrukcyjne.