Urządzenie mieszkania to niełatwa sprawa. Większość z nas nie może sobie pozwolić na częste remonty czy zmiany mebli i dodatków, więc urządzenie wnętrza to inwestycja na lata. Należy więc poświęcić sporo czasu, aby efekt końcowy był funkcjonalny, komfortowy, spójny i, przede wszystkim, ładny. Powinien odzwierciedlać osobowość i styl życia mieszkańców, bo bo tylko wtedy będą się oni dobrze czuli w takim otoczeniu.

Jak znaleźć własny styl?

projektowanie wnętrzWybór stylu urządzania wnętrza i konsekwentne trzymanie się go to podstawa, jednak tylko nieliczni z nas mają w tym jakieś doświadczenie. Większość osób ma problem z podjęciem decyzji, a nawet jeśli coś wybierze, to w trakcie zakupów orientuje się, że konkretne pomysły mają słabe szanse na realizację lub wpadnie im w oko coś z zupełnie innej bajki. Niektóre mieszkania, które są oferowane np. przez www.bydgoszcz.mertis.pl urządzone są już w konkretnym stylu, więc tutaj urządzać już nie trzeba. Przed zakupami warto więc pooglądać różne style, przykłady realizacji i konkretne rozwiązania, a także zorientować się w cenach. Można skorzystać z popularnych stylów, jak i spróbować stworzyć własny, łączący w sobie różne elementy. Śmiałe zestawienia mogą być bardzo udane, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by łączyć styl nowoczesny z angielskim, jeśli tylko ma się na to dobry pomysł. Bezpieczniejszym wyjściem jednak jest trzymanie się jednego stylu lub kilku podobnych, wykorzystujących zbliżone wzory i materiały, czy inne elementy, tak jak ma to miejsce na przykład w przypadku:

  • stylu prowansalskiego i shabby chic,
  • powyższych stylów i stylu rustykalnego,
  • stylu angielskiego i francuskiego.

Ratunku, nie potrafię się zdecydować!

meble loftBywa jednak i tak, że urządzenie mieszkania nas przerasta. Nie każdy musi mieć głowę do wystroju wnętrz, a ilość czasu i nerwów, jakiej może to wymagać, nie każdemu odpowiada. W żadnym wypadku nie jest to powód do wstydu; lepiej od razu przyznać się przed samym sobą do takiego problemu i znaleźć pomoc zamiast zadręczać się fasonem zasłonek i kolorem ścian. Pomocą mogą służyć przyjaciele i członkowie rodziny, ale czasem dobrze jest skorzystać z pomocy specjalisty w tej dziedzinie. Także pomocne mogą się okazać portale z inspiracjami, jak np. http://www.homebook.pl. Może się okazać, że wcale nie jest tak źle, jak się nam wydawało. Może potrzebne nam tylko lekkie nakierowanie w odpowiednią stronę albo znalezienie odpowiednich inspiracji i kilku dobrych sklepów? Urządzanie mieszkania nie powinno być problemem i powodem do rwania włosów z głowy. Jeśli na końcu tunelu nie ma światełka lub tym światełkiem jest rozpędzony pociąg, to warto zdecydować się na pomoc zawodowca.

Dlaczego projektant wnętrz to dobry wybór?

projektant wnętrzDla wielu osób zmagających się z urządzeniem mieszkania i znalezieniem swojego stylu pomoc projektanta to prawdziwe wybawienie. Jeśli znajdzie się kogoś, kto ma gust zgodny z naszym, można mu powierzyć przygotowanie i realizację projektu. Mamy wtedy pewność, że wnętrze będzie interesujące i spójne. Specjalista od projektowania wnętrz pracujący w evolution-home.eu może zaproponować konkretny styl lub połączenie kilku, całkowicie autorski projekt albo bazujący na naszych wskazówkach czy zdjęciach mieszkań, które się nam podobają. Możliwe jest wprowadzanie poprawek czy przygotowanie kilku wersji, które można przedyskutować z przyjaciółmi i krewnymi, aby wybrać tę jedyną. Projektant na pewno wypyta dokładnie, na przykładach, o preferowany styl, rozwiązania i kolory, o styl życia i potrzeby – inne będą dla osób, które mają w domu dzieci i zwierzęta, inne dla rodziny z osobą starszą lub niepełnosprawną, a zupełnie inne dla młodego małżeństwa, które żyje aktywnie i nie planuje na razie potomstwa. Choć dla wszystkich tych osób można wybrać ten sam styl, na przykład skandynawski, to jednak niektóre rozwiązania związane z wykończeniem wnętrza będą całkowicie inne.

Styl stylem, ale jak ja się pomieszczę?

meble na wymiarNie ma co ukrywać, że wiele pięknych projektów nie jest zbyt życiowych i praktycznych. Często omijają one zupełnie tak podstawowe kwestie jak przechowywanie ubrań i różnorodnych przedmiotów, umiejscowienie pralki, suszenie prania i tak dalej. Krótko mówiąc, nadają się do oglądania, ale nie do mieszkania. Wybierając styl domu i konkretny projekt na wnętrze trzeba wziąć pod uwagę przygotowanie jak największej ilości szaf i schowków, co pomoże utrzymać w mieszkaniu ład, a zarazem musi to być rozwiązanie funkcjonalne, by nie okazało się, że wiadro z mopem musi kryć się w szafie pana domu, a dziecięce zabawki schowane są w przedpokoju. Szafy na wymiar według producenta estaco.pl pomogą zagospodarować wszelkie „niewymiarowe” przestrzenie. Szczególnie przydatne są w przedpokoju i sypialniach; w tych ostatnich miejscach można zdecydować się nawet na szafę na całą szerokość pokoju. Znacznie go to spłyci, to prawda, ale z drugiej strony da to ogromną ilość miejsca do przechowywania wielu różnych rzeczy, od ubrań na każdy sezon, po sprzęt sportowy, rzadko używane podręczniki i tak dalej. Pomniejszoną przestrzeń można optycznie powiększyć, wybierając szafę z dużym lustrem na drzwiach. Innym przykładem funkcjonalnego zagospodarowania miejsca są meble na wymiar do kuchni. Gotowe zestawy rzadko spełniają nasze oczekiwania, a meble zrobione na zamówienie będą idealnie dopasowane do naszego stylu i potrzeb.

Podsumowanie

Wystroju mieszkania nie da się wymyślić, zaprojektować i zrealizować w kilka dni. To dość złożony proces, w którym pod uwagę trzeba brać wiele czynników. Dlatego tak ważne jest, byśmy sami zdawali sobie sprawę z tego, co jest nam tak naprawdę potrzebne i jaki styl preferujemy. Tylko wtedy można urządzić wnętrza, z których będziemy zadowoleni przez wiele lat.

2 odpowiedzi do “W jakim stylu urządzić swoje mieszkanie?

  • Ola

    Jeśli chodzi o urządzanie wnętrz to obecnie w sklepach można znaleźć wiele elementów do dekoracji w stylu loftowym czy nowoczesnym. Jeśli komuś zleży na klasycznym wyglądu wnętrz, czy kolonialnym to musi się już bardziej natrudzić żeby znaleźć odpowiednią dekorację czy meble.

  • Ewa

    Jeśli chcemy aby nasz dom czy mieszkanie było spójne i w jednym stylu z zachowaniem połączeń, to warto jest skorzystać z usług projektanta wnętrz. Taka osoba na pewno najlepiej doradzi jak i dobierze odpowiednie materiały dekoracyjne i budowlane, aby wszystko odpowiednio się komponowało.

Skomentuj