Każda roślina, jeśli zapewnimy jej odpowiednie warunki bytowe, stale wzrasta. I właśnie na tym nam zależy – by dana roślina rosła, owocowała i była we właściwym stopniu zdrowa. Są rośliny, o które musimy we właściwym stopniu zadbać, by pozostawały zdrowe, a jednocześnie rozwijały się w pożądany przez nas sposób, a więc nie stanowiły zagrożenia, np. dla innych roślin lub konstrukcji naszego domu.

Czym ciąć krzewy i drzewa?

cięcie drzewa i krzewuNa konstrukcję budynku największy wpływ mogą mieć drzewa rosnące w jego pobliżu. Czasami jakaś gałąź drzewa rozrasta się zbyt mocno, czasami zaś wskutek oddziaływania szkodników, przestaje być ona zdrowa i konieczne jest jej usunięcie, by nie zagrażała ani drzewu, ani ludziom, którzy znajdują się w jego bliskim sąsiedztwie. W takich okolicznościach dobrym rozwiązaniem może okazać się ścięcie danej gałęzi, ale konieczne jest zrobienie tego w taki sposób, by nie ucierpiała reszta drzewa. Podobnie sytuacja ma się w przypadku krzewów, które dodatkowo bardzo często chcemy uformować w określony kształt, jeśli jest to krzew ozdobny. Każde cięcie drzewa i krzewu musi odbywać się w sposób przemyślany, który nie będzie naruszać rośliny w sposób zagrażający jej zdrowiu. Z tego też powodu najlepiej, jeśli zadanie to zostanie zrealizowane przez specjalistów posiadających odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że zadanie przycięcia drzewa czy też krzewu przebiegnie w sposób bezpieczny – nie tylko dla rośliny, ale również i dla osoby, która będzie je wykonywać. Oczywiście, bardzo ważne jest też dobranie odpowiednich narzędzi do tego, jakiego rodzaju drzewo czy też krzew będziemy przycinać. Niektóre z tych roślin będą charakteryzowały się dość cienkimi gałęziami, które łatwo możemy przyciąć sekatorem, w przypadku innych konieczne będzie zastosowanie nieco innych narzędzi ogrodowych.

Przycinanie naszych drzew czy też krzewów jest elementem odpowiedniej ich pielęgnacji, warto o tym pamiętać i nie lekceważyć tego zadania. Jeśli nie posiadamy niezbędnej wiedzy czy też umiejętności, najlepszym rozwiązaniem będzie zlecenie wykonania czynności przycięcia drzewa czy też krzewu profesjonaliście, który będzie w stanie nam doradzić, jakie działania będą w znaczący sposób poprawiały kondycję naszej rośliny.