Kleszcze są jedne z najbardziej aktywnych owadów, które często dają o sobie znać. Aktywne są przede wszystkim od marca do listopada, jednakże jeśli zima była ciepła, to potrafią obudzić się jeszcze szybciej. Dlatego każdy z nas powinien zdawać sobie sprawę jak postępować w przypadku ukąszenia. 

Czym grozi ugryzienie przez kleszcza?

gdzie zbadać kleszczaKleszcze najchętniej bytują na krzewach do wysokości 1,5 m, które często sąsiadują z wysokimi trawami. Stąd wynika, że można spotkać je wyłącznie w parkach, na łąkach, w lesie, a więc w miejscach, do których często wychodzi się na rodzinne spacery i nie tylko. Ugryzienie kleszcza nie jest bolesne, a wręcz niewyczuwalne, jednakże jego konsekwencje mogą być bardzo niebezpieczne i przyczynić się do wywołania wielu niechcianych chorób zagrażających życiu. Kleszcze żywią się krwią ssaków, z tego wynika, że atakują zarówno zwierzęta, jak i ludzi. Najaktywniejsze są w godzinach rannych i popołudniowych. Kleszcze już z dużej odległości potrafi wyczuć swoją ofiarę po zapachu jej potu oraz po temperaturze ciała. Po przedostaniu się na skórę ofiary, wędruje po niej szukając odpowiedniego miejsca, w którym naskórek jest cienki i wilgotny. Najczęściej umiejscawia się za uszami, pod pachami i pod kolanami lub w okolicach pachwiny. Co nie zmienia faktu, że dobrze poczuje się również w każdym innym miejscu. Jeśli już znajdzie się takiego kleszcza na swoim ciele, pierwsze pytanie, które przychodzi do głowy to – gdzie szybko zbadać kleszcza? Otóż, najsampierw powinno się niezwłocznie udać do lekarza. Nie powinno się wyciągać kleszcza na własną rękę, ponieważ jeśli jest mocno wbity w skórę to błędnych wyciąganiu, połowa kleszcza może zostać w ciele człowieka, co okaże się jeszcze bardziej niebezpieczne. Dlatego właśnie lekarz podejdzie do tego bardzo profesjonalnie i po wstępnym odkażeniu skóry, bez większego problemu wyciągnie z niej całego kleszcza. Później warto udać się na konkretne badania, które wykluczą możliwe choroby, które mógł przenieść ten mały szkodnik.

Należy zdawać sobie sprawę z tego, jak bardzo kleszcze niebezpieczne są dla człowieka oraz dla zwierząt. Dlatego zawsze po spacerach w lesie czy w innym miejscu – koniecznie powinno się obejrzeć całe swoje ciało w celu posiadania pewności, że szkodnik nie zaatakował.