Rosnąca popularność kąpieli parowych sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na budowę sauny we własnym domu. To dość trudne i wymagające, ale bardzo satysfakcjonujące wyzwanie. Budowa sauny wiąże się z wyborem odpowiedniego pieca.

Budowa pieca do sauny na drewno

piec do sauny na drewnoTo, co zrobione własnoręcznie cieszy bardziej. Tak samo jest z przydomową sauną. Wyobraźcie sobie przyjemność spędzania wolnego czasu w miejscu, które sami stworzyliśmy. Żeby jednak wykorzystać w stu procentach potencjał sauny, należy zadbać o jego serce, czyli piec. Jak więc wybrać piec odpowiedni dla naszych potrzeb? Popularne są dwa rodzaje pieców: piec elektryczny oraz piec do sauny na drewno. Ze względu na łatwość obsługi częściej wybierany jest ten pierwszy rodzaj pieców. Ten rodzaj pieca jest łatwy w obsłudze a ustawienie wymaganej temperatury pomieszczenia jest bardzo proste. Jedyną wada takiego rozwiązania jest fakt, że naturalnie wymaga on dostępu do prądu elektrycznego. Może być to problematyczne, zwłaszcza jeśli właściciele sauny planują ulokowanie jej w odosobnionym miejscu, głęboko na łonie natury. Drugi sposób ogrzewania naszej sauny to montaż pieca opalanego drewnem. To tradycyjne, lecz bardziej wymagające rozwiązanie. Piec do sauny na drewno rozgrzewa się do bardzo wysokich temperatur, konieczna jest więc duża ostrożność w jego obsłudze. Niezbędne jest również zadbanie o odpowiednią wentylację i instalację osobnego przewodu dymowego. Piece opalane drewnem wymagają również starannej izolacji, która sprawie, że pomieszczenie będzie nagrzewać się szybciej. Minusem tego typu pieców jest konieczność często sprzątania i pilnowania porządku. Tego rodzaju piece najczęściej są też wyposażone w specjalny pojemnik na kamienie, których zadaniem jest gromadzenie ciepła. Należy jednak pamiętać, że w tym celu potrzebne są kamienie szczególnego rodzaju. To kamienie bowiem będą generować parę wypełniającą pomieszczenie naszej sauny.

Wybór odpowiedniego pieca do naszej prywatnej sauny wymaga przede wszystkim głębokiego zastanowienia się nad naszymi potrzebami i możliwościami. Oba rodzaje pieców mają swoje zalety. Trzeba więc wziąć pod uwagę wszystkie okoliczności towarzyszące budowie sauny i wybrać opcję, która będzie dla nasz w przyszłości najkorzystniejsza.