Jeśli chcemy pracować na wózkach widłowych niezbędne jest odpowiednie szkolenie, które przybliży nam działanie tego pojazdu. Nabywanie certyfikatu operatora wymaga poświęcenia znacznej ilości czasu, by poznać głównie zasady bezpieczeństwa oraz układ hamulcowy, który ma na nie największy wpływ. Warto wiedzieć jaką rolę pełnią konkretne komponenty oraz jak dokonywać sprawnie ich wymiany. Najpierw jednak trzeba przejść przez etap teoretyczne udowadniając, że zna się wszelkie zasady użytkowania i BHP.

Linki hamulcowe i ich zadanie

linki hamulcowe do wózków widłowychPodczas specjalistycznego kursu poznaje się nie tylko samą teorię, ale również praktykę. Po ukończeniu testu teoretycznego dokładnie zostają zaprezentowane części składające się na układ hamulcowy, w tym także linki hamulcowe do wózków widłowych. Pełnią one bardzo istotną rolę w procesie hamowania, mając zapewnić bezpieczeństwo operatorowi. Wyróżnia się dwa typy linek ze względu na miejsce ich montażu: nożne i dźwigniowe. Pierwszy typ dostosowany jest do pedału hamulca, czyli tradycyjnego sposobu hamowania. Linki dźwigniowe natomiast są stosowane w hamulcu ręcznym, zwanym inaczej awaryjnym. Używa się go tylko w przypadku, kiedy zwykły hamulec został uszkodzony, bądź nie jest w stanie zatrzymać obciążonego pojazdu. Dlatego kontrole układu hamulcowego powinny być wykonywane przed każdym użytkiem. Gdy podczas przewozu cennego załadunku okaże się, że linka została zerwana może to się skończyć groźnym wypadkiem, a jednocześnie naraża pracodawcę na straty. Linki nie są drogie, lepiej więc posiadać na magazynie kilka zapasowych dedykowanych do konkretnego modelu wózka, niż wstrzymywać prace ze względu na awarię. Sprawnie działający i często sprawdzany układ hamulcowy w wózkach widłowych znacząco wpływa na bezpieczeństwo. Nie wato więc oszczędzać i zakupować zamienników części, ponieważ mogą się znacznie szybciej zużyć, bądź pęknąć w trakcie pracy.

Odbycie szkolenia jest niezwykle istotną kwestią. Każdy operator musi znać zarówno teorię, jak i praktykę, która ma na celu zadbać o jego bezpieczeństwo. Znajomość układu hamulcowego, jego części składowych oraz ich wymiany jest bardzo cenną wiedzą, która może się przydać w każdej chwili. Podczas pracy na magazynie nigdy nie wiadomo, kiedy dojdzie do uszkodzenia linki hamulcowej, a produkcja nie będzie mogła zostać wstrzymana.