Aluminium to jeden z najpopularniejszych elementów konstrukcyjnych o szerokim zastosowaniu w przemyśle i innego typu branżach. Jego atrakcyjność wynika przede wszystkim z dużej wytrzymałości przy niejednoczesnej niewielkiej wadze, dlatego z powodzeniem stosowane jest jako element w różnego typu maszynach i pojazdach, także jako element stalowych konstrukcji budowlanych. Dzięki nowoczesnym technikom spawania, praca z tym materiałem jest jeszcze łatwiejsza.

Na czym polega technika TIG?

spawarka tig do aluminiumTechnika ta ma bardzo szerokie zastosowanie. Z powodzeniem wykorzystywana jest w wielu sektorach rynku, czy branży budowlanej. Jej atrakcyjność wynika z możliwości łączenia ze sobą niemal wszystkich stopów metali. Dlatego też dobra spawarka tig do aluminium to powszechne w przeglądarkach zapytanie. Aluminium to powszechny element konstrukcyjny, bardzo wytrzymały a jednocześnie lekki. Dzięki technice TIG, która polega na wykonywaniu spawu ręcznie, zapewnione zostaje bardzo trwałe łączenie. Niejednokrotnie technika ta stosowana jest wraz z dodatkowym topnikiem, który ułatwia pracę. Pozwala także na kontrolę nad całym procesem, z uwagi na łatwość obserwacji całego procesu. Oczywiście niezbędne jest odpowiednie wyposażenie, w postaci maski ochronnej, rękawic i stroju, które zapewnią bezpieczeństwo w trakcie pracy. Z uwagi na sposób działania, spawarki TIG stosowane są podczas prac w terenie lub prac stacjonarnych, wykonywanych np. w fabryce. To najbardziej rozpowszechniony sposób spawania, który, chociaż nie zapewnia wysokiego tempa pracy, gwarantuje, oczywiście w przypadku doświadczonych spawaczy, wysoką jakość realizacji zlecenia. To z kolei przekłada się na trwałość całej konstrukcji.

Technika ta pozwala na wykonanie trwałego spawu w przypadku większości stopów, w tym aluminium. Z tego powodu stanowi jedną z najpopularniejszych technik spawania. Z powodzeniem może być wykorzystywana jako sposób spawania w terenie, tak samo jak stacjonarnie. Dzięki rozwojowi technologicznemu, który związany jest z optymalizacją elementów, także zasilania, stosowanych w przypadku spawarek TIG, w dużym stopniu uległo ich zmniejszenie oraz redukcja wagi, co dodatkowo ułatwia pracę. Ważne, aby w trakcie pracy stosować odpowiednie elementy zabezpieczające pracownika.