Sztukateria we wnętrzach jest niebanalną ozdobą. Wykorzystana w sposób rozważny i rozsądny ma bardzo duży wpływ na odbiór wnętrza przez mieszkańców oraz gości, a także panujący w nim klimat. Do niedawna była ona domeną wnętrz w stylu klasycznym, jednak coraz częściej wykorzystywana jest także w aranżacjach nowoczesnych. Jest to rozwiązanie wymagające od projektanta ogromnej wiedzy oraz doświadczenia, by wystrój był zachowany w jak najbardziej minimalistycznym stylu.

Nowoczesna sztukateria ze styropianu

sztukateria styropianowaSztukateria to element budujący wnętrze – jego klimat, panujący w nim nastrój, a także kształtujący przestrzeń i aranżację. Na jego odbiór wpływ ma przede wszystkim dobór wykroju listew i ornamentów, które zdobią ściany oraz sufity. Do niedawna była ona domeną wnętrz o klasycznym wystroju, jednak zastosowanie się do pewnych reguł pozwala także wykorzystać sztukaterię w nowoczesnych wnętrzach. W tym wypadku warto zrezygnować z mocno ozdobnych ornamentów i listew oraz postawić na proste, geometryczne formy. Popularne są wszelkiego rodzaju gzymsy oraz listwy montowane na styku ściany i sufitu. Elementy dekoracyjne należy dobierać w taki sposób, by jak najlepiej pasowały do wystroju wnętrza. W stylu nowoczesnym najlepiej sprawdzi się sztukateria styropianowa o prostych formach, bez zbędnych zdobień. Listwy i gzymsy dopasować do wysokości pomieszczenia, w którym się znajdą – w taki sposób, by nie skracały optycznie ścian. Do tego typu dekoracji należy podchodzić z bardzo dużym dystansem i szacunkiem. Łatwo bowiem przesadzić z ilością dekoracji, przez co wnętrze straci cały swój urok. Sztukateria w nowoczesnym wnętrzu może wnieść nieco świeżości, tworząc oryginalną ozdobę ściany. Ponadto wykorzystanie listew sufitowych oraz przypodłogowych w połączeniu z taśmą LED to doskonały pomysł na stworzenie oryginalnego oświetlenia. Sztukateria jest doskonałą alternatywą dla białych pasków pod sufitem. Jest lekka oraz łatwa w montażu.

Sztukateria wewnętrzna już od dłuższego czasu nie jest zarezerwowana dla klasycznych wnętrz. Minimalistyczne elementy doskonale sprawdzają się do nadania eleganckiego charakteru pomieszczenia – czy to w stylu tradycyjnym, czy nowoczesnym. W aranżacji można wykorzystać zarówno mocno zdobione elementy, jak i listwy oraz sztukaterię o klasycznych, prostych kształtach do minimalistycznych wnętrz.