Styl modernistyczny bardzo często kojarzony jest z prostotą i surowością pozbawioną dekoracji. Nie jest to jednak prawda. Wnętrza w stylu modernistycznym są niezwykle praktyczne, a do tego wyglądają bardzo nowocześnie. Co zatem warto wiedzieć o stylu modernistycznym i na jakie rozwiązania należy się decydować chcąc urządzić wnętrze właśnie w tym stylu? Odpowiedzi na te pytania postaramy się udzielić w poniższym artykule.

Projektowanie wnętrz – a styl modernistyczny

Projektując wnętrze w stylu modernistycznym miejmy na uwadze to, że styl ten powstały na początku XX wieku. W swoich założeniach miał całkowite odcięcie się od historycznych stylizacji, a za cel stawiał sobie praktyczność i funkcjonalność. Meble z tamtego czasu nadal doskonale się sprawdzają, jednak kupno autentycznych mebli z tamtego okresu może okazac się dośc trudne, dlatego warto pomyśleć o takim rozwiązaniu jakim są meble na wymiar, tworzone zgodnie z XX-wiecznymi projektami. Wówczas to można odtworzyć stare projekty nadając im nieco świeżego charakteru i dopasowując je do swoich potrzeb. Oczywiście i spośród gotowych rozwiązań można znaleźć coś ciekawego co z powodzeniem sprawdzi się w modernistycznym wnętrzu. Według informacji z portalu www.dobrzemieszkaj.pl  stylu tym dominują naturalne kolory takie jak biele, odcienie szarości oraz kolory drewna. We wnętrzach wykorzystuje się także tylko naturalne materiały takie jak:

  • szkło,
  • drewno,
  • metal.

Ciekawe zestawienie mebli wykonanych z tych materiałów pozwala na zaaranżowanie nowocześnie wyglądającej przestrzeni, pamiętajmy jednak o tym, że w przypadku stylu modernistycznego poza kolorystyka i zastosowaniem odpowiednich materiałów ważne jest zachowanie przestrzeni. Projektując wnętrze w tym stylu musimy pamiętać o tym, że powinno być ono możliwie jak najbardziej przestrzenne, a co za tym idzie nie ma w tym wypadku miejsca na zbędne elementy, dlatego każde zastosowane rozwiązanie powinno być dobrze przemyślane i mieć konkretne zastosowanie.

Styl modernistyczny – meble

szafy do zabudowyJak już zostało wspomniane w aranżacjach utrzymanych w tym stylu bardzo dobrze sprawdzają się meble na wymiar robione na wzór XX-wiecznych projektów, jednak nie jest to jedyne z rozwiązań jakie można wykorzystać w przypadku tego typu przestrzeni. Z powodzeniem sprawdzą się tu także takie rozwiązania jak np. szafy do zabudowy czy meble modułowe. Rozwiązania te pasują do modernistycznych wnętrz głównie z racji tego, że są one bardzo praktyczne i pozwalają na maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni, a to jest zgodne z założeniami samego stylu. Według deccoria.pl decydując się na gotowe meble należy jednak odpowiednio dobrać materiał z jakiego są one wykonane. W przypadku szaf bardzo ciekawie wygląda połączenie drewna ze szkłem, natomiast w przypadku regałów czy też stolików, dość dobrze sprawdza się zestawienie metalu i szkła. We wnętrzach tego typu można z powodzeniem łączyć rożne materiały, dzięki temu uzyskuje efekt nowatorstwo i oryginalności.

Wykończenie wnętrza w stylu modernistycznym

beton architektonicznyWbrew powszechnej opinii we wnętrzach w stylu modernistycznym także wykorzystuje się dodatki i dekoracje by nadać pomieszczeniom niepowtarzalnego charakteru. Elementy te są jednak zwykle dość subtelne, a nierzadko znajdują one także i praktyczne zastosowanie we wnętrzu. O jakich zatem rozwiązaniach warto pomyśleć wykańczając wnętrze w stylu modernistycznym? Pasuje tu choćby takie wykończenie ścian jakim jest beton architektoniczny. Zwykle kładzie się go tylko na jednej centralnej ścianie. Takie wykończenie wygląda dość surowo, jednak doskonale komponuje się ono z modernistyczna aranżacją, a ponadto sprawia, że wnętrze wygląda bardzo nowocześnie. Innym dość ciekawym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o wykończenie wnętrza w stylu modernistycznym są biokominki. Kominki od zawsze to ciekawe uzupełnienie każdego wnętrza i także i w tym przypadku sprawdzają się doskonale. Ważne jest w tym wypadku to by wybrać modele o jak najprostszej stylistyce.

Profesjonalnie zaprojektowanie wnętrze – architekt wnętrz

modernizmWprawdzie wskazówek co do tego jak zaprojektować wnętrze modernistyczne znaleźć można bardzo wiele, a same założenia stylu nie są szczególnie skomplikowane, to jednak jak w przypadku każdej aranżacji tak i tu można popełnić spore błędów. W przypadku osób, które na aranżacji wnętrz się nie znają dobrym rozwiązaniem może okazać się zatrudnienie architekta. Architekt wnętrz przygotuje profesjonalny projekt wnętrza, rysunek techniczny a także i wizualizacje 3d, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że założenia projektu odpowiadają naszym oczekiwaniom. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest fakt, że projektant przygotuje także wskazówki dla ekipy budowlanej jak i możne przeprowadzić kontrole czy przestrzegane są założenia projektu.

Podsumowując

Styl modernistyczny w ostatnim czasie zyskał bardzo dużą popularność. Głównie za sprawą tego, że wnętrza utrzymane w tym stylu cechują się dużą funkcjonalnością jak i są poniekąd ponadczasowe. Urządzenie modernistycznego wnętrza często jednak okazuje się bardziej skomplikowane niż na początku zakładaliśmy, dlatego warto najpierw co nieco dowiedzieć się o założeniach tego stylu i stosowanych w nim rozwiązaniach.

Skomentuj