Wielkokalibrowa broń myśliwska była dość trudna do zdobycia, gdyż mimo zastosowania, wymagała bardzo wysokich poziomów zezwoleń, przekraczających trudnością nawet palną broń sportową. Z powodu owych wymagań, myśliwi i entuzjaści polowań znacznie częściej decydowali się na zdobycie pozwolenia na myśliwską broń śrutową, która była regulowania pozwoleniami o znacznie mniejszym poziomie trudności egzaminów, i mniejszymi ograniczeniami.

Śrutowa broń do polowań

broń palna śrutowaKarabiny myśliwskie, używające śrutu napędzanego małokalibrowym nabojem nie odstawały osiągami i celnością od odmian na twardą amunicję, jak również były tak samo skuteczne. Z tego powodu, broń palna śrutowa była głównym rodzajem wyposażenia myśliwskiego w większości mniejszych stowarzyszeń i kół łowieckich, aczkolwiek nawet w dużych ugrupowaniach była ona używana częściej niż odmiany kulowe. Głównym powodem rozpowszechnienia śrutowych karabinów myśliwskich, oprócz łatwości ich zdobycia, było ich niewielkie zużycie. Naboje śrutowe nie powodowały bowiem tak dużych obciążeń jak amunicja wielkokalibrowa, a tym samym zmniejszały konieczność częstej konserwacji sprzętu i napraw spowodowanych nadmiernym zużyciem metalu. Mimo odmiennej amunicji, wybór karabinów nadal pozostawał bardzo duży, gdyż w użyciu było obecnie bardzo wiele różnych odmian broni. W kołach łowieckich można było spotkać zarówno egzemplarze jednonabojowe, wymagające załadowania naboju po każdorazowym oddaniu strzału, jak i bardziej klasyczne dwulufowe karabiny myśliwskie. Te ostatnie były używane w wariantach z dwoma lufami ułożonymi równolegle, jak i całkowicie myśliwskimi lufami ułożonymi pionowo. Te ostatnie karabiny rzadko używane były poza łowiectwem, i pozostawały jednym z elementów rozpoznawczych każdego myśliwego.

Karabiny powtarzalne również były dostępne w wariantach miotających śrut. Były one jednak najdroższymi odmianami broni śrutowej i jako takie, na polowaniach widywane były niezwykle rzadko. Do każdego karabinu śrutowego można było również dołączyć wszelkie akcesoria do broni palnej, zarówno dedykowane do konkretnej serii karabinów, jak i uniwersalne. Zdecydowana większość śrutowych karabinów posiadała bowiem fabrycznie dołączone szyny montażowe do instalacji celowników czy akcesoriów.