Poruszanie się na aktywnym wózku inwalidzkim jest dość ciężkim zadaniem, kiedy mamy do pokonanie wiele przeszkód w formie wysokich krawężników, stromych podjazdów czy schodów. Wymaga on odpychania się rękoma, więc pokonanie długiego dystansu nie wchodzi w grę. W takiej sytuacji konieczne są pojazdy dla inwalidów z akumulatorem.

Czym się różnią skutery od wózków inwalidzkich?

niezawodny wózek inwalidzki typu skuterWiększość osób niepełnosprawnych, które nie są w stanie się poruszać o własnych siłach, korzysta z wózków inwalidzkich. Przeważnie są to klasyczne modele, wykonane ze stali i z siedziskiem z grubego materiału bawełnianego. Dostępne są też bardziej nowoczesne, które mają aluminiową konstrukcje i znacznie niższą wagę, ale też więcej kosztują. Alternatywą dla nich mogą być elektryczne wózki inwalidzkie, które mogą jechać z prędkością sześciu kilometrów na godzinę. Na małym dystansie taka prędkość będzie wystarczająca, ale kiedy będziemy chcieli jechać na zakupy, na wizytę u lekarza czy do urzędu załatwić pilne sprawy, to najlepszy będzie niezawodny wózek inwalidzki typu skuter. Jest to profesjonalny pojazd z mocnym silnikiem napędzanym przez mały, ale wydajny akumulator. W zależności od mocy silnika, skuter może pokonać dystans nawet czterdziestu kilometrów bez konieczności ładowania. Skuter elektryczny różni się od wózka przede wszystkim wielkością, mocą i prędkością z jaką może jechać. Wózki jadą maksymalnie z prędkością sześciu kilometrów, a skutery elektryczne mogą jechać nawet piętnaście kilometrów na godzinę i można nimi jechać po ulicy. Mają kompletne oświetlenie przednie i tylne, boczne lusterka, koszyk na kierownicy, który przydaje się na zakupy oraz dobre amortyzatory sprawiające, że jazda staje się jeszcze przyjemniejsza. Skutery dają inwalidom dużo niezależności i mogą być wszechstronnie przez nich wykorzystywane.

Skutery od wózków różnią się także ceną. Za przeciętny wózek elektryczny trzeba zapłacić około półtora – dwóch tysięcy złotych. Natomiast ceny skuterów elektrycznych dopiero się zaczynają od tego progu. Jedynym minusem jaki posiadają, to brak zadaszenia, więc nie można z nich korzystać zimą ani kiedy pada deszcz. Poza tym posiadają wszystkie niezbędne zabezpieczenia, dzięki którym inwalida może się czuć bezpiecznie w trakcie użytkowania pojazdu.