Z pewnością większość osób wie o tym, że każdy budynek potrzebuje odpowiedniej wentylacji. Bez niej w pomieszczeniach nie były możliwy prawidłowy przepływ powietrza i na pewno dużo gorzej by się oddychało, a ściany mogłyby stać się wilgotne. Tradycyjna wentylacja, nazywana grawitacyjną, opiera się na zasysaniu powietrza wytwarzanym przez kominy. Okazuje się jednak, że to rozwiązanie ma wiele wad, ponieważ głównie wychładza pomieszczenia i nie likwiduje wilgoci. Powstało już jakiś czas temu urządzenie, które sprawdza się dużo lepiej.

Co warto wiedzieć o rekuperacji?

rekuperacja katowiceNowoczesne technologie mają za zadanie ułatwiać życie i czynić je bardziej komfortowym. Coraz więcej osób zaczyna się nimi interesować i faktycznie okazuje się, że warto z nich korzystać. Aby móc mieszkać w komfortowych warunkach, trzeba wyposażyć dom w niektóre udogodnienia. Jednym z nich bez wątpienia jest rekuperator, czyli maszyna która odpowiada za wentylację mechaniczną pomieszczeń. Jej działanie opiera się na kontrolowaniu ruchu powietrza nawiewanego i usuwanego oraz odzyskiwaniu ciepła. Maszyna przetwarza zanieczyszczone powietrze. Można powiedzieć, że jest to system wymieniający brudne powietrze na czyste i świeże i jednocześnie pozwalający na odzyskanie części zgromadzonego już ciepła. Coraz więcej osób wie, czym jest rekuperacja Katowice są miastem, w którym taki system montowany jest nie tylko w zupełnie nowych domach. Oczywiście dużo łatwiej jest zaprojektować instalację w budynku, który dopiero powstaje, jednak nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, aby przebudować starszy budynek. Głównym elementem tego systemu jest rekuperator, który wyciąga powietrze w dwóch kierunkach jednocześnie. Jest on także miejscem wymiany ciepła. Ważne jest to, że strumienie powietrza nie spotykają się ze sobą i nie mieszają. Każdy płynie osobnym kanałem i pozostawia po sobie tylko to, co ważne.

Nie powinniśmy się obawiać rozwiązań, których wcześniej nie znaliśmy. Okazuje się, że w innych krajach są one od lat stosowane z dużym powodzeniem. Jeśli zdecydujemy się na montaż rekuperatora, będziemy mogli ogrzać dom powietrzem znajdującym się na zewnątrz. Jednocześnie będzie one czyste i zawsze świeże. W naszym domu nie będzie wilgoci, a my z pewnością zaoszczędzimy sporo na opłatach za opał. Będziemy mieć także wpływ na środowisko, ponieważ nie będziemy musieli palić w piecu. Z pewnością ten system ma więcej zalet niż wad.