Wilgotność powietrza w mieszkaniu to jeden z kluczowych czynników, odpowiedzialnych za dobre samopoczucie mieszkańców i stworzenie odpowiednich warunków mieszkaniowych. Często jednak utrzymanie prawidłowej wilgotności powietrza schodzi na drugi plan, a sprawa nabiera tempa dopiero wtedy, gdy pojawiają się widoczne problemy w postaci wykwitów na ścianach i sufitach. Pojawiająca się na tynkach pleśń czy grzyb jest realnym zagrożeniem zdrowia, szczególnie tych najmłodszych mieszkańców.

Rodzaje i zasada działania osuszaczy powietrza

adsorpcyjne osuszacze powietrzaProblem z wilgocią może pojawić się z wielu przyczyn, jednak zawsze wymaga fachowego podejścia do tematu. Zawilgocone wnętrza wskutek zalania nie są łatwe do osuszenia, aczkolwiek nie jest to niemożliwe. Problem z wilgocią może pojawić się także wskutek nieodpowiedniej izolacji budynku (ścian i fundamentów). Często też borykamy się z wilgocią w piwnicach pozbawionych ogrzewania. Jednak warto wspomnieć, że zarówno zbyt wilgotne, jak i za suche powietrze nie stwarza korzystnych warunków do życia. Optymalna wilgotność powietrza w mieszkaniu powinna oscylować pomiędzy 40 a 60 %. Jeśli zatem mamy problem z nadmierną wilgocią, warto rozejrzeć się za osuszaczem, który pomoże osiągnąć wymagane parametry. Do dyspozycji mamy dwa główne typy urządzeń i są to adsorpcyjne osuszacze powietrza oraz osuszacze kondensacyjne. Te dwa rodzaje różnią się miedzy sobą zasadą działania, a każdy z nich sprawdzi się inaczej w konkretnych warunkach. Adsorpcyjne osuszacze powietrza wykorzystują zjawisko gromadzenia wilgoci. Ten typ urządzenia składa się z wentylatora, nagrzewnicy, filtra, obrotowego bębna oraz obudowy. Cechuje się dużą wydajnością niezależnie od warunków, w jakich pracuje. Może osuszać powietrze w temperaturze już od zera stopni, co jednak wiąże się z większym zużyciem energii elektrycznej. Pamiętajmy także, że ten osuszacz nie radzi sobie zbyt dobrze z zanieczyszczonym powietrzem, dlatego gorzej sprawdzi się np. podczas remontu.

Innym typem osuszacza jest model kondensacyjny, który schładza powietrze poniżej punktu rosy, co skutkuje wytrącaniem się wilgoci, która zbierana jest w pojemniku lub odprowadzana za pomocą wężyka. Wydajność pracy zależna jest od temperatury i wilgotności powietrza, najlepiej sprawdzi się w temperaturze 30 stopni przy 80% wilgotności.