Gongi wykorzystywane były już setki lat przed narodzinami Chrystusa – jest to obecnie jeden z najstarszych instrumentów, który pozostał w swojej pierwotnej formie i wykorzystywany jest przez terapeutów na całym świecie. Do Europy dotarł w XVI wieku i używany był między innymi w kościołach jako alternatywa dla dzwonów. Tybetańscy mnisi stosowali kilka, różnych rodzajów gongów, które generowały inne dźwięki i wibracje.

Czym wyróżniają się poszczególne gongi?

najlepsze gongi tybetańskieRodzajów gongów jest kilka – można wyróżnić 5 najpopularniejszych, w tym gongi TAM-TAM, FEN-GONG, PAISTA, a także gong garbaty oraz operowy. Pierwszy z wymienionych jest najczęściej stosowany – to klasyczny gong, tworzony w rozmiarach od 40 do 150 centymetrów średnicy. Ma płaską powierzchnię i delikatnie wygiętą krawędź. Może generować różne dźwięki, w zależności od miejsca uderzenia oraz siły – powiązany jest z energią męską. Delikatniejszym, pozbawionym krawędzi jest natomiast instrument FEN-GONG, związany z energią żeńską. Można go znaleźć w rozmiarach 30-100 centymetrów. Kojarzony z wielu filmów gong garbaty generuje wyłącznie jeden ton, który powstaje po uderzeniu w sam środek instrumentu, gdzie znajduje się garb – jego średnica wynosi od 18 do 100 centymetrów. Działanie gongu operowego można porównać z jego nazwą – wykorzystuje się go do uzyskania efektów specjalnych, ostrych dźwięków i szybkiego brzmienia. Posiada lekko pofalowaną powierzchnię i występuje w rozmiarach 20-50 centymetrów średnicy. Ostatni z wymienionych, gong PAISTA wykonywany jest ze specjalnie przygotowanej blachy – jego użytkowanie różni się od innych gongów i produkowany jest inaczej niż instrumenty chińskie. Do współczesnej terapii dźwiękiem wykorzystuje się wszystkie z wymienionych rodzajów instrumentów. Najlepsze gongi tybetańskie pozwalają uzyskać szerokie spektrum dźwięku i maksymalnie wpłynąć na odprężenie uczestnika sesji.

Zakup odpowiedniego gongu nie należy do najprostszych. Przed zainwestowaniem w instrument, warto zaznajomić się ze specyfikacją każdego z nich. Niewłaściwie dobrane gongi mogą nie przynosić oczekiwanych rezultatów, a tym samym nie wprowadzać w stan medytacji lub głębokiego odprężenia. Aby upewnić się, jaki instrument wybrać, warto zapisać się na specjalne kursy.