Stylowo urządzone wnętrze to marzenie każdego, kto planuje remont lub redekorację mieszkania. Drugim marzeniem jest aby zmiany we wnętrzu odbyły się jak najmniejszym kosztem. Czy te dwie rzeczy da się połączyć? I czy ciekawy projekt wnętrza może być tani? Na te i inne pytania odpowie poniższy artykuł.
Dobry plan to podstawa
Zanim zacznie się remont i zakupy, należy dobrze przemyśleć każdy etap prac i zastanowić się, co naprawdę wymaga całkowitej zmiany, a co można uratować, odświeżyć, poprawić. W gruncie rzeczy rzadko potrzebna jest całkowita zmiana mebli, ścian i podłóg, więc warto wiedzieć, jakie sztuczki można zastosować, aby odbyło się to jak najmniejszym kosztem. Warto oglądać:
- poradniki tanich remontów,
- blogi DIY,
- poradniki o odnawianiu mebli i przedmiotów codziennego użytku.
Przyda się także wyprawa do marketu budowlanego, aby samodzielnie przekonać się, jakie materiały można w nich znaleźć. Z pewnością podsunie to kilka pomysłów na zmiany w mieszkaniu. Czasem konieczna może się okazać pomoc kogoś, kto ma większe doświadczenie w urządzaniu i projektowaniu wnętrz. Może być to ktoś bliski i zaufany, ale warto też poprosić o pomoc profesjonalnego projektanta. Taka współpraca nie musi obejmować pełnego i szczegółowego projektu; dobry projektant może dać sporo wskazówek co do zmian, kilka inspirujących szkiców i pomysłów. Łatwiej taką osobę będzie znaleźć w większym mieście, takim jak Wrocław czy Szczecin, gdzie spora konkurencja wymusza wysoką jakość usług – a to zwiększa szanse na kontakt z osobą, która dobrze zna się na swojej pracy, przykładem może być www.alminas.pl. Kiedy ustali się już wstępny plan, pora na przygotowanie listy zmian do przeprowadzenia i koniecznych zakupów. Niezbędne jest też ustalenie, czy wszystkie prace wykona się samodzielnie, czy też konieczna jest pomoc fachowców.
Odświeżanie mebli i dekoracji
Papier ścierny, farby, lakiery i okleiny to przyjaciele każdego, kto nie chce wyrzucać mebli, ale pragnie wprowadzić spore zmiany. Na portalu www.budujemydom.pl można znaleźć porady, takie jak np. stare meble kuchenne dzięki okleinie i nowym uchwytom nabiorą życia, stara lodówka dzięki farbie zyska klimat retro, nawet najstarsze płytki po oczyszczeniu i pomalowaniu specjalnymi farbami zaczną się prezentować zupełnie inaczej. Kilka kolorowych taśm led, podświetlających krawędzie, nada nowoczesnego charakteru. Zmiana blatu, frontów meblowych lub obicia to koszt znacznie niższy niż zmiana całych mebli. Kilka różnobarwnych poduszek, nowy dywanik i doniczki na kwiaty, przestawienie mebli, uporządkowanie rzeczy w schludnych koszyczkach i organizatorach… Wydaje się, że to niewiele, jednak efekt kilku takich zmian potrafi bardzo pozytywnie zaskoczyć.
Znaczenie dobrego tła
Same meble i dodatki to jednak za mało, aby zmienić wystrój wnętrza na bardziej stylowy i spójny. Konieczne jest także odświeżenie wyglądu ścian i podłóg, które stanowią dla tego wszystkiego tło. Może wystarczyć zwyczajne przemalowanie ścian na zupełnie inny kolor i zmiana dywanika. Jeśli ściany wymagają gipsowania i wyrównania, można sobie poradzić z tą kwestią kładąc tapety, według www.wyjatkowetapety.pl doskonale zamaskują nierówności, albo tynk strukturalny. Oba te sposoby sprawiają, że wnętrze staje się bardziej klimatyczne i interesujące, a do tego są dekoracją samą w sobie. Jeśli na ścianie położona jest tapeta do malowania, np. raufaza, to z powodzeniem można ją przemalować, nie jest konieczna jej wymiana. Kreatywne rozmieszczenie na ścianach fotografii, obrazów czy nowych półek na książki i bibeloty również może pozwolić w uniknięciu kłopotliwego gipsowania i szlifowania ścian. Czasem jednak większa zmiana będzie konieczna: w ciasnym mieszkaniu świetnym rozwiązaniem może się okazać usunięcie ścian działowych między kuchnią i salonem albo między tymi pomieszczeniami i korytarzem. Da to wrażenie o wiele większej przestrzeni. Osoby mieszkające samotnie mogą pomyśleć o usunięciu wszystkich ścian działowych lub zamianie części z nich na szklane przegrody. Daje to wyjątkowy efekt, jednak jest opcją bardziej kosztowną niż zwyczajne przemalowanie ścian. Ciekawą opcją jest użycie na ścianie farby magnetycznej i tablicowej, dzięki czemu zyskuje się ogromną tablicę na notatki, zdjęcia i przydatne informacje.
Zmiany pchają się drzwiami i oknami
Stałe elementy wnętrza takie jak okna i drzwi mogą wymagać wymiany lub przynajmniej odświeżenia ich wyglądu. Dokładne czyszczenie i przemalowanie drewna lub ponowne lakierowanie sprawi, że będą wyglądać jak nowe. Drzwi, szczególnie w pokoju dzieci, można potraktować farbą tablicową, co da im miejsce do notatek czy rysunków. Oknom bardzo pomoże zmiana parapetu, firanek i zasłonek. A może pora pozbyć się zasłon i postawić na bardziej dekoracyjne firany? Może pora na pozbycie się firan i kupno nowoczesnych plis i rolet? Opcji tutaj jest mnóstwo, a jeśli gotowe rozwiązania dostępne w sklepach nie są zadowalające, warto skorzystać z opcji wykonania rolet na zamówienie (co oferują niektóre firmy np. roletyszczecin.pl) lub uszycia firan przez osobę, która zajmuje się tym zawodowo. Dzięki temu firanki będą nie tylko unikalne, ale i ściśle dopasowane do wnętrza.
Podsumowując
Jak widać na powyższych przykładach, stylowe zmiany we wnętrzu nie muszą być wcale bardzo kosztowne. Wystarczy dobry plan i kilka ciekawych pomysłów, aby zupełnie odmienić wystrój mieszkania. Warto również zainteresować się samodzielnym przygotowaniem lub poprawieniem elementów dekoracyjnych, np. ramek na zdjęcia – to nie tylko tania opcja, ale również bardzo satysfakcjonująca.
Jeden komentarz do “Projektowanie stylowych wnętrz tanim kosztem”
Czasem wystarczy zmiana koloru ściany i już pokój wygląda tanim kosztów całkiem inaczej. Do tego jakieś drobne elementy dekoracyjne jak poduszki itp i nic więcej nie trzeba 😀 😀