Dzisiejszy świat jest pełen fotografii. Ale w dobie ówczesnych technologii żadna fotografia nie jest dowodem. Jednak po co nam dowód? Robimy fotografię dla siebie i dla przyszłych pokoleń. Nie na dzień dzisiejszy. Zdjęcie ma oddać nastrój, emocje, nastawienie do świata. Zdjęcie ma oddać czas i epokę. Nie można robić zdjęcia ot tak. W dzisiejszych czasach jest mnóstwo zdjęć. Ale czy one przetrwają? Okaże się za jakieś kilkaset lat.

Co to znaczy uprawiać kreatywną fotografię?

kreatywna fotografia - BydgoszczBiorąc aparat fotograficzny do ręki i „trzaskając” zdjęcia wszędzie tam, gdzie popadnie. Oczywiście, zdjęcia można robić wszędzie, szczególnie w dzisiejszym świecie. Producenci telefonów o to się postarali produkując telefony z możliwością robienia zdjęć. Ale czy są to zdjęcia profesjonalne? Każdy ma swój „widok” na fotografię, która ma powstać. Co dzień bierzemy do ręki aparat fotograficzny, lub nawet telefon komórkowy i robimy zdjęcia. Jednak, czy te zdjęcia mają jakąś wartość? Czy są odpowiednie do zaistniałej sytuacji? Czy w ogóle się komuś spodobają? Na całym świecie powstają co dzień fotografie – i są one najlepsze, lub najgorsze. Wielu ludzi zastanawia się, kto potrafi ocenić tego typu pracę? Ale można ją sprawdzić, jako kreatywna fotografia – Bydgoszcz, czy Kraków, lub Warszawa. Tu nie ma znaczenia miasto, czy państwo. Fotografia zupełnie nie rozeznaje globalizacji. Oddaje ludzkie uczucia, emocje, nastawienia. Może oddać całe życie danego człowieka. I to właśnie jest fotografia kreatywna. Fotografia, która dociera do tej głębi ludzkiej fantazji, która nie jest widoczna na co dzień. Która sprawia, że człowiek się bawi, albo cierpi. Która sprawia, że w człowieku budzą się te demony teraźniejszości, prowokując go do tworzenia. Jeśli tworzy – jest świetny. Jeśli nie – pamiętajmy o tym, że on się bardzo stara.

Gdyby ktoś chciał stworzyć fotografię doskonałą, musiałby dostrzec światy, poza tą fotografią. I takie światy dostrzegają profesjonalni fotografowie. Nawet, jeśli nikt o tym nie wie, nawet jeśli nikt tego nie dostrzega – jeśli ktoś kocha fotografię robi zdjęcia takie, jakich spodziewa się świat – oraz  zleceniodawca. Wszystkim życzę trafić na takiego fotografa, który widzi świat kreatywnie, a nie rzeczywiście, jak to widzi większość z nas.