Odlewaniem własnych figurek czy części do nich zajmowałem się odkąd tylko zacząłem bardziej interesować się modelarstwem. Początki były takie, jak większości innych kolegów. Proste odlewy niewielkich części, wykonywane domowymi metodami na gipsowych formach za pomocą niskiej jakości plastiku nie były może najbardziej dokładne ani jakościowo dobre, aczkolwiek był to zawsze jakiś początek i nowe doświadczenie, mogące przydać się później.

Precyzyjne formy do tworzyw sztucznych

formy wtryskowe do tworzyw sztucznychPo dłuższym czasie przekonałem się, że do odlewania satysfakcjonujących jakościowo, odpowiednio szczegółowych figurek nie wystarczy tylko zwykła domowa forma i najtańszy plastik. Do takich odlewów najlepiej nadawały się profesjonalne formy wtryskowe do tworzyw sztucznych, wykonywane przez fachowe narzędziownie z pomocą wysokiej jakości narzędzi. Takie formy były zbyt skomplikowane, by można było wykonywać je ręcznie, i zbyt trudne do obróbki bez specjalistycznych narzędzi. Mimo iż kosztowały one odpowiednio więcej niż domowej roboty gipsowe formy dla amatorów, były o wiele lepsze i przede wszystkim, wielokrotnego użytku. Profesjonalne formy były przeznaczone głównie do pracy na przemysłowych wtryskarkach, choć przy odrobinie wprawy i wysiłku można było ich używać nawet ręcznie, były więc wytrzymałe, odporne na uszkodzenia i całkowicie niepodatne na wpływ temperatury czy środków chemicznych, zawartych w tworzywach sztucznych. Przy stosowaniu odpowiednio mocnych środków czyszczących, formy można było używać wielokrotnie, nawet do masowej produkcji wzoru odlewu, i nawet po kilku latach nie nosiły one śladów zużycia. Oczywiście, koszty wykonania takiej formy różniły się w zależności od samego wzoru i rozmiaru formy, aczkolwiek mniejsze egzemplarze bywały znacznie tańsze, a przy tym lżejsze i poręczniejsze do odlewania amatorskiego w warunkach domowego warsztatu.

Większe i cięższe formy musiały być obsługiwane za pomocą wtryskarki, choć wtedy efekty odlewu były najlepsze, a szanse na jakiekolwiek skazy czy ubytki bardzo niewielkie. Najbardziej uniwersalne formy mogły służyć do odlewu każdego rodzaju tworzywa sztucznego, od zwykłego plastiku, przez abs, po masę modelarską, używaną obecnie do produkcji najwyższej jakości modeli o ogromnej ilości szczegółów.