Ogród to idealne miejsce na odpoczynek. Bliskość roślin, świeże powietrze i ciepłe promienie słońca sprawiają, że w okresie wiosenno-letnim każdy z nas woli raczej spędzać czas na zewnątrz niż siedzieć w domu. Jednak żeby nasz ogród był miejscem przyjaznym i atrakcyjnym to musi zostać dobrze zagospodarowany. W końcu ogród to nie tylko same rośliny. Warto zatem omówić kilka rzeczy o których należy pamiętać, jeśli chodzi o urządzanie terenów zielonych wokół domu.

Projekt ogrodu

ogródPrzede wszystkim ważny jest samo projektowanie ogrodów. Powinien on oczywiście uwzględniać nasze preferencje, na przykład czy chcemy mieć tam altanę lub miejsce na grilla, czy wolimy ogrody kwiatowe czy owocowo-warzywne. Jednak należy również brać pod uwagę nasze możliwości. Według strony http://lelum-polelum.pl ważne są:

  • wymiary ogrodu,
  • gleba,
  • nasłonecznienie,
  • nawodnienie.

Od takich cech zależy to, jakie rośliny będą mogły się tam znaleźć. Ta wiedza pozwoli nam dobrze dobrać wszystkie elementy ogrodu. Pamiętajmy również o tym, że w projekcie należy uwzględnić rozrost roślin, szczególnie jeśli chodzi o krzewy i drzewa. Często są one sadzone zbyt blisko siebie, żeby natychmiast zagospodarować teren, a później trzeba je przesadzać lub wycinać, bo jedno zachodzi na drugie. Wygląd ogrodu powinien być także dopasowany do tego, ile chcemy spędzać czasu w ogrodzie. Czy chcemy, żeby to było dla nas tylko miejsce wypoczynku i chcemy mieć tam rośliny, które nie wymagają od nas szczególniej pielęgnacji, czy też lubimy prace ogrodowe i możemy tam sadzić bardziej wymagające rośliny.

Zakładanie ogrodu

ogródJeśli projekt ogrodu został przez nas zaakceptowany to możemy przejść do wykonania. Zakładanie ogrodów też nie jest jednak łatwe. Wiele artykułów na portalu www.wymarzonyogrod.pl mówi o tym, że każda roślina ma swój cykl i musi być sadzona w określonym terminie, bo inaczej się nie przyjmie. Również nie można kiedykolwiek przycinać roślin, bo można je bezpowrotnie zniszczyć. Ważne jest, by ziemia była odpowiednio przygotowana, to znaczy przekopana, spulchniona i ewentualnie nawożona zanim zabierzemy się za sadzenie. Potem istotne jest również intensywne podlewanie roślin lub trawy przez kilka dni, żeby się przyjęły do gruntu. Jeśli planujemy wykonanie na działce oczka wodnego czy miejsca na ognisko to warto jest o tym pomyśleć przed sadzaniem roślin, żeby ich przypadkiem nie zniszczyć w trakcie prac. Budowa takich elementów zakłada obłożenie ich kamieniem, jak również izolację podłoża. To sporo pracy. Również kupowanie i stawianie gotowych elementów, takich jak altanki, czy ławeczki powinno być zaplanowane. Wtedy wiemy na przykład, w jakim miejscu nie możemy zasadzić sukulentów lubiących słońce, ponieważ elementy małej architektury ogrodowej będą dawały tam cień.

Wybór roślin

wrzosKupowanie roślin jest zajęciem ściśle powiązanym z projektowaniem i zakładaniem ogrodów. Należy wybierać rośliny, które nadają się do zasadzenia na naszym terenie. Ważne jest także to, czy lubimy się zajmować ogrodem czy też nie. Krzewy iglaste dostaniemy bardzo tanio w sprzedaży hurtowej, a dodatkowo takie krzewy mają wiele zalet. Przede wszystkim idealnie nadają się na żywopłoty, ponieważ szybko rosną, a do tego nie są bardzo kłopotliwe. Należy je tylko od czasu do czasu przycinać. Większość takich krzewów nie ma specjalnych wymagań glebowych i może być sadzone praktycznie wszędzie. Nieco bardziej wymagające są krzewy i drzewa liściaste, jak również kwiaty. Trzeba je regularnie podlewać, ponieważ szybko usychają, a do tego większość kwiatów jest jednoroczna, więc trzeba je co roku wysadzać i sadzić na ich miejsce nowe. Nie każdy ma na tyle chęci i czasu, by zajmować się takim wymagającym ogrodem. Ostatnio bardzo popularne stały się wrzosy. Na podstawie strony drewek.pl można stwierdzić, że dostępne są w wielu odcieniach fioletu i różu, a niektóre odmiany mają nawet kwiaty białe lub zielone. Dzięki temu możemy stworzyć ciekawe kompozycje kolorystyczne w naszym ogrodzie.

Jacuzzi czy bieżnia pływacka?

basenPoza roślinami w naszym ogrodzie mogą się znaleźć tez elementy sportowe i rekreacyjne. Dla sportowców polecana jest bieżnia pływacka. Jest to rodzaj basenu, który potrafi wytworzyć prąd wodny, dzięki czemu żeby w nim pływać musimy włożyć więcej wysiłku.  Na stronie producenta hydropool.pl można przeczytać, że taka bieżnia pozwala nam wzmacniać nasze mięśnie, poprawiać kondycję, a do tego może być świetną zabawą. Dla osób preferujących bardziej relaksacyjne sposoby spędzania czasu na pewno sprawdzi się jacuzzi do ogrodu. Takie jacuzzi będzie dla nas idealne na spotkania ze znajomymi, jak również to dobre miejsce wypoczynku. Można się tam łatwo zrelaksować, rozluźnić mięśnie, czy po prostu wygrzać się w gorącej wodzie. Z pewnością jest to dobre rozwiązanie dla każdego. Dodatkowo wiele jacuzzi posiada teraz ,,zamknięcia”, czyli możemy je przykryć, dzięki czemu nie musimy się martwić o zanieczyszczenia wody.

Krótko podsumowując

Jak widać z naszym ogrodem związanych jest wiele prac. Jeśli będzie od dobrze zaprojektowany i wykonany to z pewnością będzie dla nas ostoją spokoju i relaksu, będzie się pięknie prezentował, a przy tym będzie idealnym miejscem do spotkań z rodziną i znajomymi przy basenie lub na tarasie. Dlatego też nie warto go zaniedbywać.

Jeden komentarz do “Porady dotyczące urządzenia wymarzonego ogrodu”

  • Dorota

    W naszym klimacie wykonywanie basenu czy tym bardziej jacuzzi na zewnątrz nie jest dobrym pomysłem. Większość dni jest zimno czy deszczowo. Lepiej zainwestować w basen składany, który be problemu można złożyć i schować na zimę, aby nie niszczał przez tę porę roku.

Skomentuj