Pomiar geometryczny kształtów odbywa się wieloma sposobami. Mając na ziemi jakiś obiekt, zazwyczaj intuicyjnie wiemy, że aby zmierzyć jego kształt trzeba dokonać fizycznych pomiarów za pomocą dostępnych narzędzi, takich jak miarka. W bardziej skomplikowanych operacjach również używa się narzędzi geodezyjnych takich jak niwelator.

Pomiary dronem za pomocą fotogrametrii

fotogrametria dronyMało kto na pewno zdaje sobie sprawę, że istnieją także inne i to bardzo ciekawe i innowacyjne metody pomiaru kształtów. Fotogrametria jest jedną z nich, a działa ona na zasadzie pomiaru kształtów na podstawie serii zdjęć wykonanej z różnej strony. W tym przypadku komputer analizując zdjęcia z różnych perspektyw jest w stanie precyzyjnie określić kształt obiektu znajdującego się na nich. Tej metody używa się w szczególnie w inwentaryzacjach obiektów budowlanych, najczęściej drogowych oraz do pomiaru hałd kruszyw i innych materiałów. Najbardziej pomocne przy fotografowaniu tak rozległych obszarów okazują się małe pojazdy latające zwane dronami. W dziedzinie jaką jest fotogrametria drony sprawdzają się doskonale. Za pomocą wysokiej rozdzielczości aparatów fotograficznych wykonują zdjęcia z wysokości, a dzięki odbiornikowi GPS mogą także w precyzyjny sposób określić zarówno lokalizacje zdjęcia jak i wysokość z jakiej to zdjęcie zostało wykonane. W pojedynczej sesji drony wykonują kilka tysięcy zdjęć, lub nawet więcej w zależności od tego jaką dokładność chcemy uzyskać. Komputerowa analiza tych danych bardzo pochłania zasoby procesora, dlatego do tego zadania używa się sprzętu o dużej mocy.

Efektem tego procesu są doskonałe zdjęcia trójwymiarowe, które możemy oglądać tak jakbyśmy chodzili po grze komputerowej w 3D. Dodatkowo każdy obiekt posiada swoje cechy takie jak objętość, dzięki której wiemy jakiej jest wielkości i kształtów.