Minęły już czasy, kiedy osoby chodzące do psychologa są stygmatyzowane. Jest to prężnie rozwijający się rynek. Coraz częściej ludzie przyprowadzają do psychologa swoje dziecko lub chodzą na terapię małżeńską. W obecnych czasach wielu z nas ma problemy, z którymi ciężko jest sobie poradzić samemu. Potrzebujemy pomocy specjalisty, który pomoże nam się z nimi uporać. Nawet jeśli myślimy, że nasz problem jest błahy warto porozmawiać o nim z osobą zaufaną jaką jest terapeuta.

Jak zostać psychoterapeutą?

psychoterapeutaStudiuję psychologię. Jestem na ostatnim roku i mam już prawie gotową pracę magisterską. Na początku studiów rodzina odradzała mi ten kierunek. Bali się, że nie będę miała po nim pracy. Mylili się. Według statystyk co czwarty Polak ma jakieś problemy ze zdrowiem psychicznym i liczba ta ciągle rośnie. Od razu wiedziałam do będę robić po studiach. Najpierw pójdę do szkoły psychoterapii. Trwa ona cztery lata. Po tym czasie, wielu praktykach, poddaniu się terapii i otrzymaniu certyfikatu będę w końcu psychoterapeutą. Wymaga to wiele czasu i wysiłku, ale jest to praca o jakiej marzę. Chcę pomagać ludziom. Psychoterapeuta pracuje nie tylko w ośrodkach zdrowia psychicznego. Po jakimś czasie planuję otworzyć prywatny gabinet. Szczególnie interesuje mnie psychoterapia dzieci i młodzieży, ale chcę też zajmować się terapią rodzin. Coraz więcej dzieci ma problemy w szkole czy w kontaktach z rówieśnikami i właśnie na tym chcę się szczególnie skupić. Jako psychoterapeuta chciałabym również zajmować się osobami z zespołem Aspergera. Cierpi na niego moja siostra, ale zdiagnozowano go u niej bardzo późno. Chcę, aby inne dzieci miały zapewnioną wczesną diagnozę tego zaburzenia. Kolejnym ciekawym tematem, którym chcę się zająć jest fobia szkolna. Dotyka coraz większą liczbę uczniów i bez profesjonalnej pomocy bardzo ciężko im sobie z tym poradzić.

Nieważne jak nieważny wydaje nam się nasz problem albo że myślimy, że nie potrzebujemy pomocy. Wykwalifikowany terapeuta pomoże nam w przypadku nadmiaru stresu, problemów w małżeństwie czy w przypadku zaburzeń psychicznych. Jedną z coraz częściej występujących chorób cywilizacyjnych jest depresja, na którą cierpi również wielu celebrytów. Jeśli czujemy, że nie możemy dać sobie rady sami koniecznie udajmy się do terapeuty, który na pewno nam pomoże.