Stworzenie pięknego tarasu jest zadaniem skomplikowanym. Jest to ta część domu, która musi być zarówno atrakcyjna pod względem wizualnym, jak również funkcjonalna i praktyczna. Na projekty i budowę tarasu składają się różne elementy, które należy omówić.
Jakie podłoże?
Przede wszystkim należy wybrać odpowiedni materiał do wykonania tarasu. Do wyboru mamy:
- taras betonowy z płytkami,
- teraz wyłożony kostką brukową,
- taras z desek kompozytowych lub drewnianych,
- taras z posadzką żywiczną lub PCV.
Często stosuje się tarasy wylewane betonowe. Wykonuje się go tak samo jak fundamenty domu, czyli przygotowuje się drewniane szalunki, a środek wypełnia się betonem. Kiedy beton zastygnie to najczęściej układa się na nim płytki ceramiczne. Takie płytki tarasowe muszą być odporne na działanie czynników atmosferycznych, a przede wszystkim powinny być mrozoodporne. Ważna jest również odporność na ścieranie, ponieważ taras jest intensywnie użytkowany. Innym rodzajem podłoża jest kostka brukowa. Taki taras jest tańszy, ponieważ jako podkład pod kostkę stosuje się ubity piasek. Ma to wiele zalet, ponieważ piasek jest wykorzystywany także do wypełnienia szczelin między kostkami, dzięki czemu nie będą tam rosły chwasty. Układanie kostki brukowej jest proste i można to nawet wykonać samodzielnie. Taras z deski drewnianej lub kompozytowej musi zostać przede wszystkim zaizolowany od ziemi. Wilgoć w niej zawarta mogłaby szkodzić deskom tarasowym, dlatego też konieczny jest podkład polimerowy, bitumiczny, czy szybkoschnące masy. Pod tarasy kamienne czy z płytkami stosuje się również specjalne podkładu z kruszywa łupanego, który zapewnia jeszcze lepszą izolację i ochronę tarasu. Na nie kładzione są deski , które są łączone wkrętami lub wklejone. Warto również wspomnieć, że na tarasy nadają się również posadzki żywiczne czy PCV. Są one bardzo szybkie do położenia i odporne na uszkodzenia. Także ważne są profile okapowe, na przykład takie, jakie można znaleźć na stronie novag.pl. Dzięki nim odpowiednio zabezpieczy się podłoże tarasu przed wnikaniem wodny jak i zabrudzeń do środka.
Balustrady – konieczność?
Kiedy taras został już wykonany to można pomyśleć o balustradach. Oczywiście, na tarasie, w przeciwieństwie do balkonu, nie są one niezbędne. Jednak czasem warto w nie zainwestować. Przydadzą się szczególnie kiedy nasz taras jest dosyć wysoki i wtedy balustrady zapewniają nam bezpieczeństwo. To również element praktyczny, ponieważ na szerokiej balustradzie można postawić doniczki z kwiatami czy naczynia potrzebne do grillowania. Nie można pominąć również elementy estetycznego. Na stronie http://www.vitri.pl można przeczytać, że sam taras czasem nie wygląda dostatecznie atrakcyjnie, a balustrady dodają mu uroku i oddzielają taras od ogrodu. Do wyboru mamy trzy rodzaje balustrad. Najczęściej stosowane są balustrady drewniane, łączone z deskami tarasowymi. Wtedy stanowią one całość. Do nowoczesnych tarasów z płytkami ceramicznymi, czy posadzkami z tworzyw sztucznych pasują balustrady wykonane z metalu. Mogą to być zarówno gotowe balustrady, jak również balustrady kute, te są jednak bardzo drogie. Istnieją również balustrady szklane, jednak te stosowane są bardzo rzadko i jedynie przy najbardziej nowoczesnych domach. Nie zawsze się stosuje balustrady, na przykład do tarasów z kostki brukowej raczej nie dodaje się balustrad.
Zadaszenie – jak wykonać?
Coraz częściej stosuje się zadaszenia na tarasach, ponieważ mają one wiele zalet. Dzięki nim możemy korzystać z tarasów bez względu na pogodę, bo dach osłania nas od wiatru, słońca i deszczu. Popularne są zadaszenia wykonane z drewna. Stanowią one całość kompozycyjną z drewnianymi tarasami i balustradami. Producent wiat www.drepo.pl twierdzi, że zadaszenia drewniane są eleganckie i łatwe w montażu, bo mocuje się je do ściany domu. Według informacji na portalu budujesz.info drewno można jednak łączyć z innymi materiałami, na przykład z tkaninami. Istnieje możliwość zainstalowania grubej tkaniny pomiędzy dwoma przęsłami, która będzie ściągana i podciągana, dzięki czemu możemy regulować dostęp słońca do tarasu. Należy jednak pamiętać, że najlepsze będą tutaj tkaniny wodoodporne, w przeciwnym razie materiał będzie przeciekał, jak również szybko się niszczył. Z drewnem lub metalem może zostać połączony poliwęglan. Są to przeźroczyste płyty, które mogą być płaskie, jak również zaokrąglone, dzięki czemu mamy więcej możliwości stworzenia ciekawego zadaszenia. Przy budowie zadaszenia pamiętać należy o tym, że musi być ono przynajmniej tak długie jak sam taras, a do tego powinniśmy mieć możliwość zainstalowania tam lamp lub innego oświetlenia.
Meble tarasowe to rzecz niezbędna
Meble tarasowe to rzecz niezbędna. Większość z nas wystawia je na zewnątrz w okresie letnim, a chowa na okres jesienno-zimowy, żeby meble się nie niszczyły. To jednak nie oznacza, że możemy wybierać mało odporne umeblowanie balkonu. Wiele artykułów na www.wymarzonyogrod.pl opisuje, że jeśli zainwestowaliśmy w zadaszenie to z pewnością mamy ułatwione zadanie, bo nasze meble nie wyblakną pod wpływem słońca, ani nie zostaną zalane przez deszcz. Alternatywą jest zakup ochraniaczy na meble, wykonanych z nieprzemakalnej folii lub innego tworzywa. Są one zaopatrzone w ściągacze, dzięki czemu dopasowują się do kształtu mebli. Jeśli chodzi o same meble to warto wybrać te wykonane z nierdzewnego metalu czy dobrze zabezpieczonego drewna. Meble metalowe są obecnie często łączone z tkaninami, czy też zaopatrzone w poduszki lub materace, dzięki czemu są przyjemniejsze w użytkowaniu. Standardowe meble drewniane czy wiklinowe będą jednak bardziej estetyczne. Obecnie rzadko spotyka się meble plastikowe, ze względu na ich małą trwałość. Stosuje się je tylko w przypadku małych dzieci, bo można je kupić w wielu kolorach i wzorach.
Grille – ważne na imprezy!
Grill to coś, czego nie może zabraknąć na żadnej imprezie. Idealnie nadaje się zarówno na spotkania w gronie rodziny, jak również na imprezy z przyjaciółmi. Najczęściej spotykany jest grill węglowy. Jest on dostępny nie tylko w sklepach specjalistycznych, ale także często w supermarketach, szczególnie w sezonie grillowym(wiosenno-letnim). Zajmuje on mało miejsca, i jest łatwy do przenoszenia, jednak jego mała powierzchnia utrudnia przygotowywanie posiłków dla wielu osób. Nieco podobny jest grill betonowy. Można go samodzielnie wykonać lub kupić gotowy grill. Jest on montowany na stałe, a do tego jest stabilny, trwały i nie niszczy się, a palić można nim tym samym węglem czy w zwykłym małym grillu. Taki grill jest też częściowo zadaszony i ma sporą powierzchnię pieczenia. Innym rodzaje grilla jest grill gazowy. Ma on wiele zalet. Przede wszystkim jest większy niż grill węglowy. Ma też regulowaną moc płomienia, kilka kratek do pieczenia, jak również miejsca do postawienia talerzy i mięsa. Grill na kółkach można łatwo przestawić, a całość jest zamykana, więc w razie deszczu nie musimy się o nic martwić.
Podsumowując temat
Jak widać stworzenie pięknego tarasu nie jest takie proste jakby się mogło wydawać, ponieważ zawsze musimy brać pod uwagę wiele elementów. Ważny jest wygląd naszego domu i ogrodu, częstość i intensywność użytkowania tarasu, jak również fundusze jakie możemy na niego przeznaczyć.
Jeden komentarz do “Piękny taras – jak go wykonać?”
Ja wykonałam mój taras na specjalnych podkładach. Fachowo się to nazywa taras wentylowany. Nie trzeba było walczyć z wylewkami betonu. Rozmieściło się tylko podkładki, na to płyty tarasowe i taras był gotowy 🙂