Jednym z ważniejszych punktów, jakie braliśmy pod uwagę planując bezpieczeństwo nowej siedziby firmy był dostęp do archiwum i dokumentacji. W budynku znajdowały się wszystkie najważniejsze informacje na temat zleceniodawców, przeprowadzanych operacji, jak również dokumentacje techniczne obiektów chronionych i pozostałe dokumenty niejawne, które nie mogły być udostępniane osobom nieupoważnionym. Musiały być one więc zabezpieczone odpowiednio.

Szafy pancerne do dokumentów

szafa pancernaPrzede wszystkim, wysoki poziom bezpieczeństwa, nałożony na dokumentację niejawną wymagał odpowiedniego ich zabezpieczenia. Nie mogły być one więc umieszczone w archiwum na półce, gdzie były ogólnodostępne. Potrzebne nam było więc wydzielone pomieszczenie na tego typu dokumenty, oraz szafa pancerna z odpowiednim certyfikatem do ich przechowywania. Szafy takie były bardzo podobne do sejfów do przechowywania broni, gdyż miały niemal identyczną konstrukcję i bardzo podobne zabezpieczenia, choć już na pierwszy rzut oka można było zauważyć, iż ich wnętrze przeznaczone jest do składowania dokumentów. Szafy takie były całkowicie wodoodporne i ogniotrwałe, by jak najlepiej chronić zawartość w razie nieprzewidzianego wypadku, pożaru lub innego losowego zdarzenia, mogącego potencjalnie uszkodzić lub całkowicie zniszczyć zawartość, która nie mogła być odzyskana, gdyż zwykle dokumenty niejawne istniały tylko i wyłącznie w formie jednego egzemplarza. Podobnie jak szafy do broni, pancerne szafy na dokumenty posiadały wzmocnione zamki, w zależności od rodzaju otwierane za pomocą klucza, karty dostępowej lub kodu elektronicznego. W naszym wypadku, wybraliśmy modele z dwoma rodzajami zabezpieczenia. Klucz odblokowywał możliwość wprowadzenia kodu dostępu, a w wypadku braku jednego z dwóch zabezpieczeń, szafa była całkowicie blokowana, oraz uruchamiała alarm w centrum monitorowania budynku.

Tego rodzaju zabezpieczenie były już stosowane z powodzeniem w konsolach sterowniczych systemów przeciwpożarowych, gdzie sprawdzały się idealnie, więc i tutaj, ich skuteczność była wysoka. By całkowicie spełniały wymagania, szafy musiały być przytwierdzone na stałe do podłoża, oraz do jednej ściany nośnej, choć sama ich waga uniemożliwiała jakiekolwiek próby usunięcia ich z miejsca.