Jeżeli jesteś kierowcą pachołki drogowe nie są Ci obce. Nawet rowerzyści czy piesi nie raz spotkali ich na swojej drodze. Ze względu na liczbę funkcji jakie mogą pełnić, możemy wyróżnić kilka ich rodzajów. Do jakich zadań sprawdzają się pachołki drogowe? Jakie rodzaje wyróżniamy?

Zastosowanie pachołków drogowych

pachołki drogoweGłówny podział pachołków drogowych dotyczy ich rozmiaru. Rozpiętość rozmiarowa wszystkich rodzajów sprawia, że sprawdzają się one w wielu sytuacjach. Zwykle jednak wybierane są te o najmniejszym i średnim rozmiarze. Z kolei w przypadku sygnalizacji zagrożenia znacznie lepiej sprawdzają się te duże. Duży rozmiar sprawia, że kierowca może je dostrzec z daleka i zareagować nawet przy dużej prędkości. W jakich kolorach pachołki drogowe są dostępne? Najczęściej jest to połączenie biało- czerwonych bądź biało pomarańczowych pasów. Spotkać jednak można także pachołki w kolorze żółto-czarnym. Większość stosownych pachołków jest odblaskowa, co czyni je jeszcze bardziej widocznymi, szczególnie po zmroku. Jednak w takim razie w jakich sytuacjach stosowane są te elementy? Najczęściej dzięki nim możliwe jest wyznaczanie stopniowego zwężania jezdni oraz oznaczanie robot krótkotrwałych. Sprawdzają się również do wyznaczania toru jazdy samochodów, tymczasowego oznaczania miejsc niebezpiecznych, zaznaczania świeżo przeprowadzonego remontu na drodze czy do odgrodzenia powierzchni wyłączonych z ruchu. To jednak nie wszystkie zastosowania pachołków drogowych. Jest ich dużo więcej, jednak każde z nich sprowadza się do poinformowania użytkowników ruchu drogowego.

Do produkcji większości pachołków drogowych wykorzystywane są elastyczne tworzywa sztuczne. Zapewniają one bezpieczeństwo po najechaniu na nie pojazdu. Są znacznie lepszym rozwiązaniem niż pachołki plastikowe, które równie często spotykamy na drogach.