Mało kto wie, że Polska jako jedyna może się poszczycić posiadaniem unikatowego kamienia, wykorzystywanego w jubilerstwie. Zwany polskim diamentem krzemień pasiasty zachwyca swoim nietypowym wyglądem i wytrzymałością. Na rynku pojawia się coraz więcej kolekcji ozdób, wykorzystujących krzemień pasiasty. Sama niedawno kupiłam sobie piękną kolekcję kolczyków wraz z wisiorkiem, w których wspomniany kamień gra główną rolę.

Biżuteria wykonana z polskiego krzemienia

krzemień pasiasty w biżuteriiW Górach Świętokrzyskich, tam i nigdzie indziej, występuje pewien kamień, który jest od jakiego czasu bardzo szeroko wykorzystywany w jubilerstwie. Mowa o krzemieniu pasiastym, który ze względu na swoją twardość, nazywany jest polskim diamentem. Ma on ogromny potencjał wizualno- użytkowy, ze względu na swoją dekoracyjność i twardość właśnie. Cechują go nieregularne smugi w odcieniach od bieli do ciemnej szarości. Praktycznie każdy kawałek tego kamienia ma zupełnie odmienną fakturę. Dzięki temu krzemień pasiasty w biżuterii zachwyca na wiele sposobów. Pięknie oszlifowany sprawie wrażenie trójwymiarowości. Kolczykami, naszyjnikami, bransoletkami czy pierścionkami będą na pewno zachwycone osoby, ceniące sobie unikatowość połączoną z elegancją. Mimo tego, że krzemień pasiasty wykorzystywany był w prehistorii do produkcji prostych narzędzi, to współczesne, jubilerskie zastosowanie na większą skalą zostało zapoczątkowane dopiero w latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku. Prawdopodobnie wpływ na to miał rozwój technologii, która zaczęła umożliwiać możliwość obróbki tego pięknego, lecz niezwykle twardego kamienia. Na rynku światowy istnieją oczywiście odpowiedniki, do złudzenia przypominające krzemień pasiasty. Jednak tylko nasz rodzimy kamień posiada odpowiednią twardość i unikatową głębię, uzyskiwaną dzięki procesowi polerowania. Posiadam komplet biżuterii z tym kamieniem i nosze ją zawsze na specjalne okazje.

Niedawno dowiedziałam się, że jako naród możemy się poszczycić posiadaniem jedynego na świecie, pożądanego w jubilerstwie kamienia. Jest nim twardy niczym diament krzemień pasiasty. Znajduje on szerkie zastosowanie w biżuterii, dzięki pięknej, niejdnolitej fakturze. Znany od kilkudzisięciu lat, teraz przeżywa w świecie ozdób swój renesans i cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

Mogą Ci się spodobać również: