Światło w miastach – szczególnie nocą – jest dziś niezbędne. Bez oświetlonych ulic powstałby ogólny chaos nie tylko wśród kierowców samochodów, ale i przechodniów. Gdyby nagle zgasły światła, mogłoby dojść nawet do zamieszek i ulice stałyby się niebezpieczne. Tak stało się w Ontario w zeszłym stuleciu, kiedy rozbłysk słoneczny doprowadził do zwarcia i w całym mieście po prostu zgasły wszystkie światła.

Światła na ulicach miast i wsi

oświetlenie uliczneJeśli w miastach nie brak oświetleń ulicznych, to na wsiach już nie jest to takie pewne. Choć w dzisiejszych czasach większość wsi posiada swoje oświetlenia ulic, przynajmniej w ich centrum, to już peryferie są mniej  oświetlone. Zazwyczaj nie ma takiej potrzeby. Na wsiach, ludzie mają własne oświetlenie przy swoich domach, które sięga również na ulicę. W miastach sprawa wygląda zgoła inaczej. Miejskie oświetlenie uliczne to już bardziej skomplikowany zespół wielu setek lamp, zasilaczy i ogólnego, miejskiego zespołu sterowania. Lampy stoją nie tylko przy głównych ulicach, ale także na peryferiach miast. W miastach oświetlenie – to podstawa nie tylko bezpieczeństwa, ale także jego wizerunku. Nie łatwo wyobrazić sobie dziś miasto, w którym nie ma światła, którego ulice są całkowicie ciemne. No chyba, że jest jakaś awaria, ale i wtedy oświetlenie uliczne nie jest wyłączane w całym mieście, a jedynie w jakiejś jego części. Światła miast, to nie tylko lampy. Także witryny sklepów, reklamy, neony itp. Dziś w nocy, w miastach jest prawie tak widno, jak w dzień. Jednak samo oświetlenie ulic wymaga wiele pracy i to nie tylko w dzień, ale i w nocy. Odpowiednie służby pilnują, aby lampy uliczne świeciły i jeśli jakaś nie działa, jest zaraz naprawiana. Najczęściej awaria lampy, to spalona żarówka. Jednak nie tylko żarówka może wyeliminować lampę z ciągu świetlnego na ulicy.

Współczesne lampy posiadają specjalny sterownik, który może również ulec awarii, eliminując tym samym więcej lamp w ciągu.Na naszych ulicach  świecą lampy, bardziej niezawodne od tych, które stały tam jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Są one bardziej nowoczesne zarówno w wyglądzie, jak i technicznie. Nowoczesna technologia trafiła nie tylko pod strzechy, ale także na ulice, więc i lampy spełniają dziś odpowiednie standardy jakości.