Wiosna to czas, kiedy budzi się do życia natura, a nasze ogrody i sady zaczynają się zielenić. To także czas, kiedy należy rozpocząć nawożenie roślin, aby ich wzrost w całym sezonie był optymalny. Opryski z nawozów to tylko jeden z elementów pielęgnacji zarówno roślin uprawnych w sadach, jak i gatunków ozdobnych w naszych ogrodach.

Modele opryskiwaczy do ogrodu

opryskiwaczeNawozy w formie oprysków, to bardzo łatwy sposób na dostarczenie roślinie niezbędnej odżywki. Jednak czasem, pomimo dbałości i właściwej pielęgnacji, rośliny mogą zostać zaatakowane przez szkodniki, bądź przykre choroby. Wtedy również najłatwiejszym i najskuteczniejszym sposobem będzie zastosowanie leczniczego preparatu w formie oprysku. Aby opryski były wygodne i nie wymagały ciężkiej pracy, dobrze jest zaopatrzyć się w dopasowany do potrzeb opryskiwacz. Opryskiwacze to urządzenia o bardzo różnej pojemności. Najmniejsze modele mają pojemność zaledwie od 0,5 do 2 litrów i są urządzeniami ręcznymi, ciśnieniowymi bądź naciskowymi. Tak  niewielkie modele sprawdzą się idealnie w pielęgnacji roślin balkonowych lub tarasowych, a także do zraszania domowych okazów. Opryskiwacze o nieco większej pojemności, od kilku do kilkunastu litrów znajdą swoje zastosowanie w niewielkich ogrodach. Są to również urządzenia ręczne ciśnieniowe. Wśród nich znajdziemy modele naramienne, a także nieco bardziej wygodne modele plecakowe. Jeśli natomiast dysponujemy dużym powierzchniowo ogrodem lub umiarkowanej wielkości sadem z licznymi nasadzeniami wymagającymi pielęgnacji, warto posłużyć się opryskiwaczem z zasilaniem. Może to być model akumulatorowy lub spalinowy. Zarówno jeden jak i drugi znajdziemy w formie plecaka lub też urządzenia z kółkami dla wygodniejszego transportu.

Pamiętajmy, że stosowanie oprysków wymaga zachowania szczególnych środków ostrożności. Ponieważ są to preparaty chemiczne, należy koniecznie wyposażyć się w maskę osłaniającą górne drogi oddechowe, oraz okulary ochronne. Zadbajmy o to, aby podczas oprysków nie narażać na działanie preparatu przypadkowych osób lub zwierząt. Najlepszą porą dnia na wykonywanie tych czynności będzie wieczór. Pozwoli to ochronić pożyteczne owady, mieszkające w naszym ogrodzie.