Może się wydawać, że to, jak ubieramy się do pracy, nie powinno mieć większego wrażenia. Niektórzy uważają, że najważniejsza jest wygoda i to, aby ubrania nie krępowały ruchów. Idąc takim tokiem myślenia, urzędnik siedzący parę godzin przy biurku, powinien mieć możliwość założenia do trasy spodni dresowych i luźnej koszulki. Nic bardziej mylnego – odzież robocza ma swoje funkcje. Powinna być zatem odpowiednio dobrana, aby zapewnić efektywność i komfort pracy.

Zapaski kucharskie – po co?

zapaska kucharskaTen, kto pracował w gastronomii, na pewno miał w swoim stroju roboczym taki element, jakim jest zapaska kucharska. Jest to rodzaj odzieży gastronomicznej przypominający powszechnie znany fartuch, jednak nie posiada elementu zasłaniającego tors i pasa na wiązanego na szyi czy zakładanego przez głowę. Zapaski kucharskie występują w różnych rozmiarach i kolorach, a wykonuje się je zazwyczaj z bawełny. Mogą być dłuższe i zakrywać cały nasz obwód lub krótkie, zakrywające tylko przód. Czasem na zapasce widnieje logo firmy, jednak najbardziej popularnymi są te czarne, bez żadnych wzorów. Takiego typu zapaski – czarne i bez wzorów – wyglądają schludnie i elegancko, ale poza tym najbardziej funkcjonalne. Odzież gastronomiczna jest narażona na wszelkiego rodzaju zniszczenia wynikające ze specyfiki pracy w gastronomii. Pracując przy wykonywaniu lub serwowaniu posiłków, jesteśmy narażeni na zabrudzenie naszej odzieży, na przykład tryskającym olejem czy rozlanym sosem. Wypadki się zdarzają, zatem zapaska kucharska chroni nasze spodnie przed takimi zdarzeniami. Dodatkowo, zapaski ograniczają wchłanianie zapachów przez materiał spodni, co dla niektórych jest bardzo ważną zaletą, na przykład przy gotowaniu dań rybnych. Niektóre modele zapasek posiadają kieszenie – zwłaszcza te kelnerskie, co przydaje się przy przechowywaniu notatek z zamówień.

Odpowiednio dobrana odzież do pracy jest zatem kluczowa dla zapewnienia efektywności i komfortu pracownika. Ubrania gastronomiczne są niezwykle istotne w pracy kucharzy i kelnerów przez swoją szeroką funkcjonalność, dodatkowo mogą wyglądać bardzo profesjonalnie i elegancko. Kiedy pracownik czuje się dobrze w swoim stroju roboczym, lepiej mu się pracuje, w wyniku czego na nasze talerze może niezwykłe danie.