Każdy kiedyś zetknął się z szambem. Czy to jako posiadacz, czy to jako obserwator. Instalacje te mogą się wydawać niezwykle kosztowne. Rozpiętość cen jest jednak na tyle spora, że każdy zainteresowany powinien sobie na takie urządzenie pozwolić. Rozważny zakup może służyć przez wiele lat. Warto więc nieco się zastanowić nad wybieranym produktem. Trzeba wziąć pod uwagę szereg czynników. Postaram się je w poniższym tekście pokrótce przedstawić.

Jaka panuje rozpiętość cen wśród betonowych szamb?

szamba betonowe - cenyTak jak wszędzie, ceny szamb zależą od twardych praw popytu i podaży. Popyt na takie pojemniki w naszym kraju rośnie wraz z rozwojem gospodarczym. W podaży również da się zauważyć tendencje wzrostowe. Przy okazji wspomnianego rozwoju gospodarczego często występuje inflacja. W wyniku tego procesu wartość pieniądza maleje, a zatem ceny wzrastają. Wśród produktów takich jak szamba betonowe – ceny również ulegały kilku zmianom. Od transformacji gospodarczo-ustrojowych jakie zaszły w Polsce, najtańsze zbiorniki podrożały o ponad trzydzieści procent. W przypadku większych szamb różnica ta nie była aż tak odczuwalna. Z uwagi na specyfikę produktu, trudno tutaj raczej o rynek wtórny. Nie da się więc raczej dostać nieco słabszej jakości produktu za ułamek pierwotnej ceny. Zniżek należy upatrywać przy zakupach hurtowych lub własnych zdolnościach negocjacyjnych. Kupując jednak szambo na użytek własny, dosyć trudno dostać jakiekolwiek upusty – jesteśmy skazani na regularne ceny. Te jednak nie są zabójcze, dobry pojemnik o odpowiedniej pojemności z atestem można dostać w granicach tysiąca złotych. Warto jednak zwrócić uwagę na to, czy wybrany przez nas zbiornik posiada odpowiedni atest. Gwarantuje on dobrą jakość oraz wydłużoną gwarancję. Dla świętego spokoju lepiej, aby nasze szambo miało taki atest.

Podsumowując, dostępne są szamba w cenach od kilkuset do kilkunastu tysięcy złotych. Ceny te były trochę niższe kilka lat temu. Różnica ta jednak nie powinna być mocno odczuwalna. Spora zniżka może nawet zniwelować taką różnicę. Przy zakupie trzeba uważać z oszczędnościami. Jak mówi przysłowie: chytry dwa razy traci. Kupując podejrzanie tani zbiornik, może okazać się, że nie posiada on atestu. Szambo jest na tyle ważną inwestycją, że atest powinien być obowiązkiem.