Nowoczesne wnętrze charakteryzuje się prostotą i funkcjonalnością, przy tym jednak pozostają one bardzo estetyczne. Uzyskanie takiego efektu jednak bardzo często okazuje się dość trudne. Jakie rozwiązania warto zatem wykorzystać chcąc urządzić nowoczesne wnętrze, jaka kolorystyka oraz materiały sprawdzają się w takich wnętrzach najlepiej? Odpowiedzi na te pytanie postaramy się udzielić w poniższym tekście.

Kolory i materiały wykorzystywane w nowoczesnych wnętrzach

nowoczesne wnętrzaNowoczesne wnętrza są zdyscyplinowane i nieco surowe, takie same są też kolory jak i materiały, które wykorzystuje się przy aranżacji wnętrz. Obecnie w nowoczesnych wnętrzach sprawdzają się odcienie bieli, szarości i czerni, które ewentualnie przełamuje się jakimiś wyrazistymi akcentami kolorystycznymi. Niemniej ściany, podłogi jak i meble są raczej utrzymanie w tonacji achromatycznej, przy czym możliwe jest tu łączenie różnych odcieni szarości czy czerni, co pozwala na uzyskanie ciekawego i nowoczesnego efektu w mieszkaniu. Wybór achromatycznej palety barw do mieszkania wiąże się także z doborem odpowiednich materiałów z których mają być wykonane meble czy też tapicera. W artykułach na portalu www.dobrzemieszkaj.pl można znaleźć wiele informacji, że w nowoczesnych wnętrzach utrzymanych w takiej jak powyższa kolorystyce najlepiej sprawdzają się elementy wykonane z takich materiałów jak:

  • beton,
  • stal,
  • szkło,
  • skóra.

Skórzane meble w zestawieniu ze szklanymi stolikami i meblami wykończonymi blatami z barwionego szkła wyglądają bardzo elegancko. Chcąc by mieszkanie miało bardziej loftowy klimat szklane stoliki można zastąpić np. tymi betonowymi lub stalowymi, a ściany wykończyć za pomocą betonu architektonicznego. Wówczas wnętrze będzie mniej eleganckie i będzie miało bardziej surowy i przemysłowy charakter. W obu przypadkach będziemy mieli do czynienia z nowoczesną aranżacją, jednak rodzaj materiałów i elementów wyposażenia wykorzystanych przy jej aranżowania wpłynie na jej styl.

Wykończenie ścian w nowoczesnym mieszkaniu

Jak już wspomnieliśmy powyżej ściany w nowoczesnych mieszkaniach zwykle utrzymane są w odcieniach bieli i szarości, jednak sposób ich wykończenia nie jest jasno określony co oznacza że w praktyce stosuje się bardzo różne materiały i sposoby. Nadal najpopularniejsze jest malowanie ścian, przy czym zwykle ściany w pokoju mają różne odcienie, albo przynajmniej jedna ze ścian się wyróżnia. Jest to wygodne i dość bezpieczne rozwiązanie, ponieważ nawet jeśli zmienimy meble białe czy szare ściany będą do wszystkiego pasować. Niemniej na portalu deko-rady.pl można zauważyć, że coraz popularniejsze staje się także takie rozwiązania jak beton architektoniczny czy panele dekoracyjne 3D. Beton architektoniczny jak już wspomnieliśmy sprawdza się doskonale we wnętrzach utrzymanych w stylu loftowym. Takie wykończenie ścian daje surowy, nawet nieco przemysłowy wygląd, jednak przy odpowiednio dobranych meblach i dodatkach prezentuje się bardzo estetycznie i nowocześnie. Panele Loft System to naścienne panele które na swojej powierzchni mają wytłoczone różnego rodzaju przestrzenne wzory. Takie wykończenie ścian sprawdza się dobrze w eleganckich wnętrzach, które są bardzo przestrzenne i otwarte, wówczas panele stanowią ciekawy element dekoracyjny, przy czym należy zaznaczyć, że takie panele stosuje się zwykle tylko na jednej ścianie czy też jej części, która ma być dobrze widoczna, resztę ścian zwykle się maluje na jednolity kolor.

Oświetlenie w nowoczesnych wnętrzach

nowoczesne oświetlenieUrządzając wnętrze w nowoczesny sposób należy także dobrać odpowiedni rodzaj oświetlenia. Ogólna zasada jest w tym przypadku taka sama jak i w przypadku doboru pozostałych elementów wyposażenia – powinny one być przede wszystkim proste i funkcjonalne. Lampy nowoczesne sufitowy są zwykle w jednym kolorze i mają prostą geometryczna formę, przy czym wykonuje się je z różnych materiałów tak z metalu, szkła jak i coraz częściej z tkaniny. Te wykonane z tkaniny dają ciekawy efekt, światło jest zawsze jakby nieco przytłumione. Mówiąc o oświetleniu w nowoczesnym wnętrzu warto także pomyśleć o takich dodatkowych rozwiązaniach jak oświetlenie schodów czy też podświetlenie szafek. Według strony oferujące oświetlenie LED  takie dodatkowe oświetlenie będzie praktyczne, jak i nada nowoczesnego charakteru pomieszczeniom.

Aranżacja okna w nowoczesnych pomieszczeniach

rolety dzień nocUrządzając nowoczesne wnętrze nie możemy także zapomnieć o tym by dobrać odpowiednie rozwiązania przy aranżacji okien. Firany w nowoczesnych wnętrzach są mało popularnym rozwiązaniem, choć te bardzo proste i długie zawieszone na ciężkim żeliwnym karniszu w połączeniu z ciężkimi zasłonami np. w kolorze czarnym, mogą jak najbardziej pasować. Niemniej zdecydowanie większą popularnością według strony http://www.roletybydgoszcz.net cieszą się takie rozwiązania jak rolety dzień noc czy żaluzje wykonane z drewna w ciemnym kolorze. Zarówno rolety jak i żaluzje są bardzo praktyczne, dodatkowy ich minimalistyczny wygląd doskonale uzupełnia nowoczesne wnętrza. Należy jednak przy ich wyborze uwzględnić to czy wnętrze ma mieć raczej bardziej elegancki czy surowy charakter.

Podsumowanie

Nowoczesne wnętrza mają być przed wszystkim przestronne i praktyczne, a osiągniecie tego nie wydaje się takie trudne. Problem stanowi zwykle to jak zestawić ze sobą różne materiały by tworzyły one spójną całość. Ze znalezieniem ciekawych pomysłów i inspiracji nie powinno być jednak problemu. 

Jeden komentarz do “Nowoczesne wnętrza – jak urządzić?”

  • Sabina

    Urządzanie w takim stylu nie jest trudne, gdyż w sklepach obecnie można znaleźć wiele dekoracji w różnych cenach, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Skomentuj