Urządzanie wnętrz to bardzo złożona i trudna kwestia nawet jeśli ma się określoną wizję wnętrza. Pomimo pewnych pomysłów na wystrój, brakuje konkretnych rozwiązań na kwestie problematyczne i związane z codzienną wygodą i komfortem życia. W takich sytuacjach warto skorzystać z pomocy osób, które zawodowo zajmują się rozwiązywaniem kwestii, które dla inwestorów stanowią zagadkę.

Profesjonalna pomoc w urządzaniu wnętrz

projektant wnętrzNiejednokrotnie okaże się, że własna wiedza czy umiejętności to za mało, żeby podjąć pojedynczą decyzję związaną z wystrojem wnętrza. Spojrzenie na to całościowo jest jeszcze bardziej wymagające, więc trudno być pewnym efektu końcowego, kiedy nie jest się w stanie go sobie wyobrazić. Na przeszkodzie w stworzeniu wyjątkowego wnętrza staje też problem braku czasu, ograniczonych funduszy czy własne przyzwyczajenia, które nie pozwalają sięgnąć po bardziej innowacyjne i odważne rozwiązania, ani na wprowadzanie gruntownych zmian. Z tych właśnie, oraz kilku innych powodów coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z pomocy specjalistów zajmujących się architekturą wnętrz. Biura takie jak np. kokowski.com pomagają w całkowitym przeobrażeniu dotychczasowego mieszkania w nowoczesne i komfortowe wnętrza, zaprojektowane w całości zgodnie z potrzebami i wymaganiami osób, które je zamieszkują. Taki dom wydaje się odgadywać życzenia mieszkańców i jest dostosowany do ich przyzwyczajeń. Na podstawie portalu ladnydom.pl można dać taki przykład: zamiast zwykłego fotela z rozchybotanym stoliczkiem w nowym domu można mieć komfortowy fotel, z wbudowanymi z boku półkami na książki oraz z rozkładanym blatem, który może służyć jako miejsce na kubek kawy albo podstawkę pod laptopa. Genialne w swojej prostocie, ale nie każdy samodzielnie pomyślałby o takim rozwiązaniu. To tylko jeden z przykładów, dla których projektowanie wnętrz jest usługą o rosnącej popularności. Dobry projektant to osoba w pełni warta każdej zapłaconej mu złotówki, dlatego warto poświęcić czas, by znaleźć właściwą do tego zadania osobę. Nawet jeśli oznaczałoby to ściąganie projektanta z Gdańska do Szczecina lub na odwrót, to inwestycja, o której warto pomyśleć.

Najlepsze dodatki do wnętrza

Dobry wystrój wnętrz to rozwiązanie na lata, a do jego odświeżenia wystarczy trochę farby i zmiana dodatków, takich jak

  • dywanik,
  • firanki
  • poduszki,
  • lampy.

Nie trzeba będzie porywać się na kolejny remont generalny, wystarczy poświęcić dzień lub dwa, by dobrze zaprojektowane wnętrze nabrało innego charakteru.

Pomysł na idealne ściany

panele ścienne 3dPomoc architekta wnętrz nie znaczy, że nie można mieć własnych pomysłów co do urządzenia naszego domu. Wręcz przeciwnie – powinien on uwzględnić idee swoich klientów i „wypolerować” je, tak aby efekt końcowy był interesujący i zgodny z ich gustem… oraz stanowił obiekt zazdrości ich przyjaciół i krewnych na wieść, że to ich własny pomysł. Kiedyś na ścianach królowały tapety potem palmę pierwszeństwa przejęły gładkie ściany. Według portalu deko-rady.pl nieustannie w modzie, choć bardziej na marginesie, pozostają na przykład ceglane elementy dekoracyjne, zwykle jest to jedna ściana lub tylko jej fragment. Obecnie popularność zdobywają ściany z konkretną teksturą, która stanowi coś więcej niż jedynie tło dla mebli i dekoracji, ale jest ważnym, integralnym elementem wystroju, bez którego pomieszczenie straciłoby swój charakter. Mowa tutaj o dwóch ciekawych rozwiązaniach, jakimi są panele i tynki dekoracyjne. Dlaczego warto się nimi zainteresować? Panele, takie jak na przykład panele Loft System, pozwalają na tworzenie wielkopowierzchniowych dekoracji na ścianie. Mogą zajmować jej część albo całość pomieszczenia, tworząc tym samym interesujący efekt i nadają mu specyficzną głębię. Ponieważ maluje się je na dowolny kolor, bez trudu wpasują się w kolorystykę reszty pokoju. Wykonane są z gipsu, dlatego mają swoje ograniczenia co do miejsc, w których można je zakładać. Dekoracyjne tynki np. marki Luxmal, które znajdziemy na dekoracjewnetrz.eu mogą mieć różnorodną strukturę i kolory. Obecnie najpopularniejsze są tynki imitujące beton oraz kamienie takie jak trawertyn. Udane kompozycje tynków i barwników dają bardzo interesujące efekty i same w sobie wystarczają za dekorację wnętrza. Projektanci chętnie po nie sięgają, gdy klienci życzą sobie modnego mieszkania, a także dlatego, że tynki nadają się do wielu stylów aranżacji.

Gdy centymetrów zabraknie, czyli rzeczy na wymiar

meble na wymiarProdukcja masowa nie zawsze spełnia oczekiwania. Nie tylko te dotyczące jakości czy oryginalności, ale przede wszystkim związane z dopasowaniem do konkretnego wnętrza. Czasem brakuje detali, ale to można poprawić samodzielnie. Częściej jednak problemem są wymiary: drzwi, okien, mebli. Za wysokie, za niskie, za wąskie, za szerokie. Cała gama problemów, które rozwiązać można albo budżetowo, czyli godząc się na niedogodności i poprawiając, co się da, albo wybierając opcję idealnego dopasowania, czyli zamówienie takich elementów wyposażenia na wymiar. Druga wersja jest szczególnie często wybierana w czasie generalnych remontów i całkowitej wymiany mebli w starszym budownictwie, gdzie dziwne rozwiązania architektoniczne i budowlane fuszerki sprawiają, że dopasowanie czegoś gotowego ze zwykłego sklepu jest zupełnie niemożliwe. Najczęściej  firmy, które się tym zajmują jak np. www.wyszecki-musial.pl wykonują okna i drzwi na wymiar, ponieważ to one miały kiedyś inne standardy niż te współczesne, więc mogą nastręczać sporo trudności przy wymianie. W zakresie mebli, najpopularniejsze pozostają robione na zamówienie meble kuchenne (w kuchni maksymalny komfort jest szczególnie istotny) oraz szafy na wymiar, zwłaszcza w mieszkaniach. Niewielkie lokale w blokach nieustannie zmagają się z brakiem miejsca do przechowywania, a wstawienie sporej szafy w niewygodną wnękę może ten problem rozwiązać. Architekci korzystają z takiego rozwiązania, gdy szczególnie zależy im na tym, aby na widoku było jak najmniej przedmiotów. Reszta pomieści się w szafie.

Podsumowanie

Pomoc w urządzaniu wnętrza może okazać się nieodzowna. Nawet jeśli nie zatrudni się go na stałe, to z pewnością będzie w stanie udzielić porad dotyczących konkretnych rozwiązań i pomysłów. Nie warto zdawać się tylko na siebie ani korzystać wyłącznie z tego, co już się zna. Remont i zmiana wystroju to świetna okazja, by stworzyć interesujące, komfortowe wnętrze i odnaleźć własny styl.

2 odpowiedzi do “Nowoczesna architektura i projektowanie wnętrz

  • Miśka

    Witam, mi bardzo podobają się białe cegły na ścianach. Planuje remont kuchni, tak więc na pewno zdecyduje się na takie wykończenie wnętrza 🙂

  • Marika

    Skorzystanie z pomocy architekta jest zawsze dobrym rozwiązaniem . Dzięki temu nasze wnętrza będą na prawdę nowoczesne, a wszystkie dodatki czy łączenia będą ze sobą pasować 🙂

Skomentuj