Z racji tego, że jestem ogromną fanką pięknego, damskiego obuwia, posiadam w swej garderobie kilkanaście par różnorodnych butów. Posiadam więc zarówno delikatne, skórzane szpilki, kolorowe adidasy, delikatne baletki, a nawet zamszowe, wysokie kozaki, w ukochanym przeze mnie kolorze kawy z mlekiem. Posiadanie tak wielu par butów, które wykonane są z różnorodnych materiałów wymaga  odpowiedniej pielęgnacji oraz konserwacji. Dzięki stosowaniu specjalistycznych środków pielęgnujących obuwie mogę cieszyć się pięknem mojej kolekcji przez długie lata. 

Jaki środek pielęgnujący buty warto kupić? 

środki do pielęgnacji butówPodstawowy podział wyżej przytoczonych specyfików dotyczy bezpośrednio ich tekstury. Wyróżniamy bowiem specyfiki w formie płynnej (różnego rodzaju mleczka do pielęgnacji, lakiery w aerozolu, impregnaty płyny konserwujące skórę) oraz znacznie bardziej zbitej, by nie powiedzieć stałej formule (kremy do butów, pasty oraz różnego rodzaju tłuszcze odżywcze). Należy również pamiętać o tym, że wymienione przeze mnie środki do pielęgnacji butów dedykowane są konkretnym materiałom. Dla przykładu w przypadku czarnej, lakierowanej skóry najlepiej sprawdzą się czarne kremy do pastowania (będą one dodatkowo nabłyszczały skórę) oraz specjalne impregnaty w sprayu, które utworzą na powierzchni buta specjalną, wodoodporną warstwę. W przypadku znacznie bardziej delikatnego zamszu tłuste pasty należy zastąpić lekkimi odżywkami w aerozolu,które nie tylko odżywią zamsz, ale również pokryją go wodoszczelną powłoką. Warto pamiętać o tym, że większość tego typu środków występuje w wielu wersjach kolorystycznych (które dedykowane są kolorom buta), jeśli jednak kolory te są na swój sposób unikatowe i niestandardowe, wówczas możemy pielęgnować taki but za pomocą bezbarwnych, przezroczystych wosków odżywczych. W przypadku butów materiałowych (np. trampek) zazwyczaj producent w ulotce dołączonej do produktu informuje nas o tym, że byty te można czyścić ręcznie lub prać w niskich temperaturach (dla przykładu: słynne conversy prać można nawet w pralkach). W przypadku butów wykonanych z niestandardowych, sztucznych tworzyw, na załączonych do nich ulotkach również znajdziemy informacje dotyczące tego jak należy o nie dbać. 

Warto więc czytać ulotki dołączone do butów, ponieważ to właśnie one informują nas zazwyczaj o tym jak należy owe buty pielęgnować. Pamiętajmy również o tym, że pielęgnacja ta zawsze musi być dostosowana do konkretnego rodzaju materiału, z którego but jest wykonany oraz do jego koloru. Wszystkie wymienione przeze mnie specyfiki są ogólnodostępne (zakupimy je w większości sklepów obuwniczych) oraz stosunkowo tanie. Warto więc inwestować w owe produkty, które przedłużą piękno naszych ukochanych butów.