Decoupage to coraz bardziej popularne hobby, które znajduje wielu zwolenników. Tworzone w ten sposób przedmioty mogą być piękna ozdobą domu, pomysłem na prezent, a nawet sposobem zarabiania na życie. Aby je urozmaicić, warto wykorzystać różne foremki.

Jak używać silikonowych foremek do decoupage?

formy silikonowe do decoupageDecoupage w wersji podstawowej polega na zdobieniu różnych przedmiotów (np. drewnianych, szklanych, plastikowych czy metalowych) za pomocą dekoracji wyciętych ze specjalnego papieru lub serwetek. Wybrany obrazek pokrywa się warstwami kleju, tak aby całkowicie wtopił się w ozdabianą powierzchnię. Taką klasyczną wersję decoupage można na różne sposoby urozmaicać, np. malując dodatkowo przedmiot farbami, dodając złocenia czy inne elementy zdobnicze. Jednym z ciekawych akcesoriów, które można wykorzystać są formy silikonowe do decoupage, pozwalające tworzyć różnego rodzaju trójwymiarowe dekory., np. w postaci fantazyjnych ornamentów. Można do nich wlewać gips, szpachlę, silikon, akryl, masy samoutwardzalne, czy nawet klej na gorąco. Po wypełnieniu foremki czekamy aż masa dobrze zaschnie (w zależności od użytego materiału może to trwać dłużej lub krócej), a następnie wyciągamy gotowy dekor i przyklejamy go do ozdabianego przedmiotu. Jeśli chcemy go pomalować, warto odczekać pewien czas, żeby klej dobrze wysechł. Dekory wykonane z niektórych materiałów np. z gipsu można przykleić jedynie na płaską powierzchnię. Jeśli chcemy, żeby nasz kształt dawał się łatwo formować, trzeba wlać do foremki odpowiednią masę, która będzie elastyczna. 

Silikonowe foremki do wykonywania różnego rodzaju dekorów, to doskonały sposób, aby nasze decoupagowe dzieła były ciekawe, oryginalne i urozmaicone. Ich użycie jest bardzo proste, a efekt jaki pomagają uzyskać sprawi, że nasze prace będą przyciągać uwagę.