Coraz częściej czytamy skład tego co kupujemy. I dotyczy to nie tylko żywności ale także kosmetyków. Nic więc dziwnego, że coraz większą popularnością cieszą się mydła do włosów. Oczywiście tak jak do każdego rodzaju skóry dobieramy rodzaj mydła tak i w przypadku mydła do włosów kierujemy się tą samą zasadą. Dobrze dobrane mydło używane systematycznie potrafi poprawić stan i strukturę włosów. Włos powinien jednak do tego rodzaju kosmetyku najpierw przywyknąć, a więc aby otrzymać dobre efekty poza samym mydełkiem potrzebna jest również cierpliwość.   

Używanie naturalnych mydeł do mycia włosów

mydło do włosówNie należy mylić mydła do włosów z szamponem w kostce. Choć wyglądają podobnie, w podobny sposób się ich używa a co niektórzy używają tych dwóch terminów zamiennie to są to jednak dwa zupełnie różne produkty i należy o tym pamiętać. Różnica między nimi jest zasadnicza. Po umyciu włosów mydłem należy użyć płukanki octowej. Wszystko zależy oczywiście od rodzaju włosów ale jeśli nie spłuczmy ich po umyciu mydłem wodą z octem wówczas mogą być sztywne i posklejane. Taka płukanka nada też połysku włosom. Pozwoli również przywrócić im odpowiednie Ph. Zamiast octu możemy zastosować także kwasek cytrynowy. Dużo zależy też od twardości wody, rodzaju włosa czy dokładnego zmywania mydła. W jaki zatem sposób rozpoznać szampon od mydła do włosów? Należy spojrzeć na skład. W składzie szamponów znajdziemy SLS. Mydło do włosów jest produkowane zazwyczaj na bazie naturalnych olejów. Jeśli mają jakieś dodatki to również są to dodatki naturalne. Poza naturalnością za mydłem przemawia jeszcze kilka innych argumentów. Kotka mydła jest bardziej ekologiczna niż plastikowa butelka. Jest też bardzo estetyczna i zajmuje mało miejsca. To ważne w przypadku pakowania się na wakacje. W trakcie podróży zastąpi nam nie tylko szampon ale i żel pod prysznic. Jest też bardzo wydajne. Dzięki nim włos jest uniesiony u nasady, nawilżony, odżywiony a skóra głowy zdezynfekowana.

Mydła naturalne mają swoją bogatą historię. Większość z nich wyrabiana jest ręcznie według tradycyjnych receptur. Ich używanie do mycia włosów jest wskazane u osób skłonnych do alergii czy podrażnień. Z ich pomocą możemy ograniczyć częstość mycia włosów do 2 razy w tygodniu. Żeby osiągnąć dobre efekty należy pamiętać o dwóch zasadach. Namydlamy całe włosy od nasady aż po końce i cały zabieg powtarzamy co najmniej 3 razy.