Tarasy są obecnie w modzie. Stanowią częsty element wielu projektów nowych domów, na ich zbudowanie decydują się też osoby, które swoje domy postawiły już całe lata temu. Skąd ta moda? Taras to miejsce łączące dom z ogrodem, wygodna przestrzeń do wypoczynku na świeżym powietrzu. Możemy na nim postawić stół, komplet wypoczynkowy (rzecz jasna, z odpowiednich materiałów), grill, trzymać doniczki z kwiatami czy ziołami… Możliwości jest wiele.

Jakie drewno nadaje się do budowy tarasu?

budowa tarasów drewnianych warszawaPosadzki tarasów powstają z różnych materiałów. Niektórzy decydują się na tarasy betonowe czy wyłożone płytkami, pasujące do wielu nowoczesnych projektów. Są one łatwe w utrzymaniu, ale brakuje im uroku innych materiałów, takich jak drewno. Do tego upadek na płytki może skończyć się o wiele boleśniej, niż zderzenie z litą deskę – takich tarasów unikają więc osoby, które mają dzieci. Wśród materiałów najchętniej obecnie wykorzystywanych do budowy tarasu znajdują się deski kompozytowe i z litego drewna. Tym pierwszym jednak często wiele brakuje do wyglądu prawdziwego drewna, osoby, którym marzy się deska, sięgają po oryginał, nie zamienniki. Oczywiście, drewno drewnu nie jest równe. Aby nasz taras przez całe lata świetnie wyglądał i wymagał tylko minimum naszej uwagi, powinniśmy wybierać na niego takie materiały, które doskonale znoszą dużą wilgoć i zmienne temperatury, zwłaszcza jeśli nie planujemy nad tarasem zadaszenia. Przede wszystkim nadają się do tego gatunki egzotyczne, jak bangkirai czy tatajuba, które są twarde, odporne na grzyby i ścieranie. Inny doskonały gatunek drzewa to modrzew syberyjski, odznaczający się podobnymi cechami. Jeśli natomiast chodzi o ceny przedsięwzięcia jakim jest budowa tarasów drewnianych warszawa i inne większe miasta są pełne korzystnych ofert. Nie jest wcale trudno znaleźć dobrych specjalistów, którzy stworzą projekt naszego tarasu, a potem go wybudują i nie policzą za to dużo.

Jeśli zamiast gatunków egzotycznych do budowy tarasu będziemy woleli, gatunki krajowe, to nic nie stoi na przeszkodzie, szczególnie jeśli taras będzie posiadał zadaszenie. Należy jednak zwrócić uwagę na dobrą impregnację materiału (na przykład impregnację ciśnieniową). Ważne przy budowie jest zachowanie odpowiedniego spadku, np. około 2%, dzięki czemu woda będzie z niego spływać, co wydłuży żywotność drewna.