Postanowiłam, że pora na zmiany w moim ogrodzie. Miałam już dosyć samego trawnika i tui dookoła. Poza tym lubiłam robić bukiety, a w domu miałam wiele kwiatów doniczkowych. Chciałam część ogrodu przeznaczyć właśnie na kwiaty i małe ozdobne krzaczki. Martwiło mnie jednak pielenie. Zajmuje to dużo czasu, nie jest przyjemne, a jednak to praca, którą trzeba wykonać.

Mata ściółkująca i zmiany w ogrodzie

ochronna mata ściółkującaNie lubiłam wyrywać chwastów, szczególnie że naprawdę były oporne i trzeba było do nich używać łopatki, żeby pozbyć się ich z korzeniami. Moja najlepsza koleżanka Barbara podpowiedziała mi, że przyda mi się z pewnością ochronna mata ściółkująca. To taki rodzaj tkaniny do ogrodu, który kładziony jest na ziemię, tam gdzie nie chcemy by rosły chwasty. Układa się ją tak, by możliwie jak najdokładniej przylegała do ,,dobrych” roślin, by nie dać chwastom szansy na wyrośnięcie. Wybrałam matę szeroką, w kolorze zielonym. Dzięki temu nawet jak ją niedokładnie przysypię korą to będzie się ona wpasowywać w tło ogrodowe i rośliny rosnące obok. Matę można było nacinać nożyczkami, a do gruntu wbijało się takie małe plastikowe kotwy, które je przytrzymywały. Ułatwiało to pracę niezmiernie. Potem kotwy można zarówno zostawić, jak i usunąć wedle uznania, jak również ponownie wykorzystywać. Nie sądziłam, że taka cienka tkanina może zrobić tyle dobrego dla mojego ogrodu. Mata faktycznie sprawiała, że chwasty tam nie rosły. Widziałam, że woda przez nią przesiąka i roślinom nie przeszkadza żadna mata. Wystarczyło, że raz na jakiś czas zerkałam, czy bliżej łodygi lub pnia nie przedostał się jakiś szkodnik i już. Przez całe lato na palcach jednej ręki mogę policzyć liczbę chwastów, które musiałam wyrwać. Mata w ogóle się nie zniszczyła i dalej ,,działa” tak jak powinna. To ważne przy takich inwestycjach ogrodowych, choć sama mata nie kosztowała majątku, a jedynie kilkadziesiąt złotych.

Mata ściółkująca to gwarancja wysokiej skuteczności, jeśli chodzi o walkę z chwastami. Położenie jej jest dziecinnie łatwe, a do tego cenowo wychodzi bardzo korzystnie. Taką matę można kupić w wielu gramaturach i wielkościach, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Mata jest w ogrodzie niezastąpiona i każda osoba bez względu na to co sadzi w ogrodzie musi taką posiadać.