Przydomowe oczyszczalnie ścieków działają na zasadzie procesów biologicznych, dzięki którym wszelkie nieczystości rozkładane są na związki mineralne i w ten sposób nieszkodliwe są dla naturalnego środowiska. Możemy wtedy ścieki rozsączyć do gruntu lub odprowadzać do rzeki. Najlepiej wybrać oczyszczalnie ścieków która posiada osadnik wstępny, aby oddzielać lekkie nieczystości od ciężkich.

Oczyszczalnia ścieków z drenażem rozsączającym

biologiczna oczyszczalnia ścieków - PoznańCzym jest drenaż rozsączający? Bardzo często wielu klientów decyduje się na oczyszczalnie ścieków z drenażem rozsączającym, dzięki któremu ścieki są oczyszczone w osadniku glinianym, a później rosnączne są bezpośrednio do gruntu. Podczas przesiąkania do gruntu zachodzą dodatkowe procesy biologiczne oraz chemiczne i fizyczne, które powodują jeszcze lepsze oczyszczenie. Zanieczyszczenia wtedy zmniejszają się do 95%, ale żeby zamontować drenaż rozsączający musimy posiadać odpowiednie warunki na swojej działce. Przede wszystkim Niski poziom wód gruntowych potrzebuję biologiczna oczyszczalnia ścieków – Poznań jest miastem, gdzie możemy zbudować małą oczyszczalnię ścieków albo zdecydować się na bardzo duże urządzenie wraz z drenażem rozsączającym. Jeśli mamy więc do wyboru zastosowanie szamba betonowego albo w zbudowanie przydomowej i ekologicznej oczyszczalni ścieków to zdecydowanie lepiej jest postawić na biologiczną oczyszczalnie. Jej użytkowaniu nie towarzyszą żadne odory tak jak to jest w przypadku szamb betonowych. Każdy, kto chce zbudować przydomowa oczyszczalnie ścieków to na początek musi zrozumieć, że hodowane są w niej mikroorganizmy, które oczyszczają wszelkie ścieki z najgorszych nieczystości. Będziemy więc musieli dbać o odpowiednią hodowlę organizmów oraz używać odpowiednich zabiegów i środków, aby miały one na rozwój do życia.

Oczyszczalnie ścieków, które budujemy na terenie naszego domu zazwyczaj nie wymagają wiele pracy, ale będziemy od czasu do czasu musieli przeprowadzić czynności związane z eksploatacją. Niektóre oczyszczalnie ścieków wymagają zmiany nawyków poprzez stosowanie innej chemii gospodarczej, a także trzeba co pewien okres czasu używać biopreparatów. Najczęściej każdy użytkownik jest w stanie poradzić sobie sam bezobsługową oczyszczalnią, a w przypadku awarii najlepiej wezwać fachowców.