Zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową rośnie z roku na rok. Jest to spowodowane wzrostem ogólnej liczby mieszkańców Śląska. To z kolei wynika z poprawy sytuacji na rynku pracy w większych miastach co przyciąga ludzi do osiedlania się w miastach. Ciepła woda użytkowa jest potrzebna w codziennym życiu. Wykorzystywana jest ona między innymi w celach utrzymania higieny ciała czy ogrzewania pomieszczeń. Woda pobierana bezpośrednio z sieci jest stosunkowo droga.

Wsparcie dla kolektorów słonecznych na terenie Śląska

kolektory słoneczne śląskW związku z tym właściciele mieszkań często decydują się na alternatywne metody jej wytwarzania. Jedną z nich mogą być gazowe podgrzewacze wody, które ogrzewają zimną wodę pobieraną z sieci. Metoda ta jest bardziej oszczędna niż pobór ciepłej wody. Niesie ona jednak ze sobą kilka utrudnień. Jednym z nich jest instalacja specjalnego podgrzewacza wody, który musi być regularnie serwisowany przez wykwalifikowany personel. Drugim są koszty zużycia gazu, który jest wykorzystywany do podgrzania wody. Kolejnym rozwiązaniem mogą być odnawialne źródła energii, a konkretniej kolektory słoneczne. Urządzenia te są bardzo ekologiczne co sprawia, że cieszą się coraz większą popularnością zarówno wśród użytkowników indywidualnych oraz instytucjonalnych. Coraz częściej kolektory słoneczne śląsk są również objęte programami lokalnego rozwoju, które są wspierane przez państwo oraz organy międzynarodowe. Ma to na celu poprawę jakości powietrza oraz obniżenie ilości zapotrzebowania na energię cieplną. Dzięki zastosowaniu kolektorów słonecznych, obiekt w którym są one zastosowane jest praktycznie samowystarczalny jeśli chodzi o produkcję energii. W skład instalacji kolektorów słonecznych wchodzi również zbiornik buforowy, w którym znajduje się ciepła woda użytkowa.

Podgrzana ciecz, która krąży w układzie podgrzewa wodę znajdującą się w zbiorniku. W przypadku osiągnięcia zbyt niskiej temperatury woda jest dogrzewana przy użyciu grzałki elektrycznej. W ten sposób osoba posiadająca na dachu swojego domu kolektory słoneczne jest w stanie zaoszczędzić spore środki na rachunkach za ciepłą wodę. Zużycie prądu bowiem jest stosunkowo niskie i w całkowitym rozrachunku kolektory słoneczne instalowane na terenie Śląska wypadają dużo korzystniej niż pobór wody bezpośrednio z sieci czy podgrzewacze gazowe.