Niemalże każdy nowo powstający dom ma na podjeździe kostkę brukową, która jest rozwiązaniem bardzo wygodnym dla domowników. Gwarantuje ona stabilność podłoża oraz wygląda bardzo estetycznie. Niestety, aby posiadłość wyglądała pięknie, kostka wymaga dbania o jego nawierzchnię. Podstawą jest usuwanie opadających liści oraz regularne mycie za pomocą myjki ciśnieniowej, która radzi sobie z opornymi plamami z oleju i niedokładnie zmiecionych liści czy też wyeliminuje stale powracający mech. 

Sekrety mycia kostki brukowej

mycie kostki brukowej - krakówZe względu na częstotliwość wykonywania zabiegów myjących na kostce brukowej wielu właścicieli prywatnych posesji samodzielnie wykonuje mycie podjazdu. Jest to rozwiązanie ekonomiczne i wymaga jedynie czasu i elementarnej wiedzy na temat obsługi myjek wysokociśnieniowych. Jednak, jeśli ktoś nie ma czasu na zabiegi w tak zwanym obejściu z łatwością znajdzie firmę, która w ciągu kilku godzin wykona prace porządkowe na podjeździe. Fachowcy wykonujący mycie kostki brukowej – kraków nie jest w tym temacie wyjątkiem – po zakończeniu czyszczenia uzupełniają również piasek z przestrzeni pomiędzy kostkami. Pogłębiające się szczeliny sprzyjają gromadzeniu się w nich wody, a co za tym idzie – zwiększaniu się erozji kostek. Jednak dzięki temu prostemu zabiegowi podjazd przez wiele lat zachowuje swój pierwotny urok. Korzystając kilkukrotnie z usług jednej firmy, można także liczyć na pomoc w prowadzeniu kalendarza prac porządkowych. Wszak mycie kostki trzeba wykonywać dwa razy do roku. Pierwsze zabiegi przypadają na wiosnę, kiedy po późnej jesieni i zimie trzeba zmyć plamy z liści. Drugie natomiast to usunięcie zabrudzeń powstających przez cały sezon letni i przygotowanie do przymrozków.

Trzeba pamiętać także o tym, że mycie kostki brukowej to tylko element jej pielęgnacji. Woda oraz silne środki czyszczące wpływają na erozję bruku. Aby temu zapobiec wskazane jest impregnowanie kostki. Chociaż powszechnie uważa się, że nie jest to konieczne, ale dzięki takiemu zabiegowi zanieczyszczenia nie będą wnikać w głąb struktury kostki i znacznie dłużej zachowa estetyczny wygląd. Impregnację najlepiej przeprowadzać środkami polimerowymi raz na 4 lata. Popularne środki 2w1, które jednocześnie myją i konserwują nie są tak skuteczne jak dedykowane impregnaty.