Chcąc korzystać z czystej i bezpiecznej wody czasem zmuszeni jesteśmy uzdatniać ją na własne potrzeby. Sytuacja ta jest koniecznością wtedy, kiedy czerpiemy wodę z własnego ujęcia, czyli ze studni. Jednak bardzo często zdarza się, że także woda dostarczana nam przez miejscowe wodociągi nie jest najlepszej jakości i warto byłoby poprawić jej parametry.

Na czym polega uzdatnianie wody?

markowa domowa stacja uzdatniania wodyJak poradzić sobie z wodą w instalacji wodnej, jeśli nie jest ona najlepszej jakości? Jak poprawić parametry wody płynącej z naszych kranów, aby nie powodowała ona zagrożenia dla zdrowia, ani nie była powodem awarii sprzętów domowych? Trzeba zastosować odpowiednią filtrację, a jej rodzaj dopasować do parametrów wody płynącej w instalacji. Punktem wyjścia jest analiza wody. Próbkę wody można oddać do miejscowej stacji sanepidu, gdzie zostanie ona poddana szczegółowej analizie. Po uzyskaniu wyników badania będzie można dopasować rodzaj filtrów, które będą niezbędne do poprawy jej jakości. Markowa domowa stacja uzdatniania wody może dysponować różnymi rodzajami filtrów. Mogą to być odżelaziacze i odmanganiacze, które najczęściej stosowane są w przypadku czerpania wody ze studni. Zmiękczacze wody zdadzą egzamin wtedy, kiedy mamy duży problem z nadmierną twardością wody. Twarda woda może być naprawdę dużym problemem, szczególnie jeśli chodzi o bezawaryjne działanie sprzętów pralniczych i grzewczych. Jeśli taka właśnie woda płynie z naszych kranów, warto zastosować skuteczny zmiękczacz, którym również może dysponować markowa domowa stacja uzdatniania wody. W zależności od indywidualnych potrzeb mogą się w niej znaleźć również filtry węglowe, filtry mające za zadanie dezynfekcję wody, a czasem nawet filtry RO, czyli filtry odwróconej osmozy. Możliwości jest naprawdę wiele, wszystko zależy od tego, jakich parametrów oczekujemy od wody.

Urządzenie do uzdatniania wody w domu zajmuje dość dużo miejsca. Warto o tym pamiętać podczas projektowania domu. Stacja składać się będzie z kolumny ciśnieniowej, gdzie odbywa się filtracja, ze sterownika oraz z kolumny z roztworem do regeneracji złoża filtracyjnego. Płukanie złoża roztworem regeneracyjnym jest konieczne dla zachowania jego właściwości filtracyjnych i odbywa się regularnie i automatycznie. Jedyną ingerencją z naszej strony będzie kontrola poziomu roztworu oraz okresowa kontrola parametrów wody.