Wybór mebli na taras jest bardzo duży, można by tu wyróżnić meble drewniane, plastikowe, betonowy czy aluminiowe. Od tego na jakie rozwiązania się zdecydujemy będzie zależało to na ile praktyczny będzie taras jak i na ile trwałe będą same meble. Podpowiadamy na co zwróci uwagę przy wyborze mebli na taras i jakie rozwiązania najlepiej mogą się sprawdzić. 

Meble tarasowe z plastiku

meble z plastikuW jednym z artykułów na portalu budujesz.info można przeczytać, że meble tarasowe wykonane z tworzywa sztucznego należą do najpopularniejszych. Wynika to głównie z tego, że krzesła tego typu są tanie, lekkie i łatwe do utrzymania w czystości. Obecnie dostępne są one także w bardzo wielu rożnych kolorach, dzięki czemu nie ma problemu z dobraniem ich do koloru elewacji na tarasie. Przy ich wyborze należy zwrócić uwagę jednak na to z jakiej jakości plastiku zostały one wykonane. Te kiepskie jakościowo mogą szybko płowieć, jak i pod większym ciężarem często wykrzywiają się im nogi, a co za tym idzie może się okazać, że będą one dość nietrwałe. Minusem tych mebli jest także i fakt, że dość często okazuje się, że nie są one zbyt wygodne. Meble plastikowe to dobre rozwiązanie dla osób, które na tarasie nie spędzają zbyt wiele czasu i chcą go umeblować niskim kosztem by od czasu do czasu było można z niego skorzystać.

Meble tarasowe drawnianinie i ratanowe

meble tarasoweNa portalu ladnydom.pl można przeczytać, że meble tarasowe wykonane z naturalnych materiałów jak drewno czy ratan zyskują coraz większą popularnością z racji tego, że prezentują się one bardzo ciekawie w zastawieniu z nowoczesną jak i tradycyjną architekturą. Meble drewniane, jeśli są odpowiednio zabezpieczone są bardzo trwałe jak i dostępne w wielu wzorach dzięki czemu pozwalają na stworzenie bardzo oryginalnych aranżacji. Te najtrwalsze meble drewniane, czyli wykonane z drewna egzotycznego są niestety dość drogie, jednak przy tym są one odporne na działanie takich czynników szkodliwych jak:

  • wilgoć,
  • promieniowanie słoneczne,
  • pleśnie,
  • grzyby.

Może się jednak zdarzyć, że meble poszarzeją, wówczas konieczne jest usunięcie ich wierzchniej warstwy, a następnie powierzchnie drewna się olejuje. Meble wykonane z takiego drewna jak olcha czy sosna są już mniej trwałe i konieczna jest ich impregnacja, jednak są przy tym zdecydowanie tańsze. Drewniane meble są wygodne i estetyczne a odpowiednio konserwowane także trwałe, dlatego coraz więcej osób decyduje się na taki rodzaj mebli. Meble ratanowe, choć podobne do mebli drewnianych zasadniczo się od nich różnią. Meble te są bardzo wygodne i dostępne w ciekawych wzorach, jednak nie są one tak trwałe i odporne jak te drewniane. Szczególnie niekorzystnie działa na nie deszcz. Częste opady mogą skutkować przyspieszonym niszczeniem mebli, a o co za tym idzie ten rodzaj mebli zaleca się tylko na zadaszone tarasy.

Meble z betonu na taras

Meble betonoweMeble betonowe nie są szczególnie popularnym rozwiązaniem. Rozwiązanie to ma jednak całkiem sporo zalet. Meble z betonu są bardzo trwałe i odporne na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, Mogą one być z powodzeniem stosowane pod zadaszeniem jak i na otwartej przestrzeni. Również pod względem stylistycznym wypadają one bardzo dobrze, jednak przede wszystkim pasują one do nowoczesnych aranżacji. Minusem tego rozwiązanie jest przede wszystkim fakt, że chropowatą powierzchnie mebli betonowych dość ciężko się czyści jak i fakt, że twardy beton może być średnio wygodny, dlatego w przypadku takich mebli tarasowych konieczne jest stosowanie dodatkowych rozwiązań takich jak poduszki na krzesła ogrodowe. Takie poduszki sprawią, że oparcie będzie zdecydowanie wygodniejsze, a dodatkowo pozwolą one nam ożywić aranżacje. Jeśli z dobraniem gotowych poduszek do mebli betonowych jest problem, to warto pomyśleć o takim rozwiązanie jakim są poduszki ogrodowe na wymiar, Wówczas to będziemy mieli dokładnie takie poduszki jak chcemy o odpowiedniej wielkości. Meble betonowe są bardzo praktycznym jak i wygodnym rozwiązaniem, należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że ich stylistyka nie wszędzie będzie pasować.

Grill na tarasie

GrillePoza wyborem mebli na taras warto także przy jego urządzaniu pomyśleć o wyborze grilla. Coraz częściej to właśnie na tarasie grillujemy, a co za tym idzie warto poszukać takiego rozwiązania, które nam to umożliwi. Zasadniczo opcje w tym przypadku są dwie: grill gazowy lub grill elektryczny. Grill gazowy jest bardzo wygodny w obsłudze z racji tego, że możemy ustawić go w dowolnym miejscu, dodatkowo pozwala on także na bardzo szybkie grillowanie potraw bez jakiegokolwiek dymu. Grille elektryczne zasadniczo są bardzo podobne do tych gazowych, jednak w tym wypadku muszą one zostać umieszczone blisko źródła zasilania jak i z dale od deszczu i wilgoci, co sprawia, że są nieco mniej praktyczne jednak przy tym są one zdecydowanie tańsze. Na taras nie zaleca się grillów węglowych, ponieważ dym wydostający się z nich może być dość uciążliwy dla osób przebywających na nim.

Podsumowanie

Wybór mebli na taras uzależniony jest od naszych indywidualnych oczekiwań. Wszystkie meble tarasowe mają swoje wady i zalety, dlatego przy wyborze uwzględnijmy to co jest dla nas najważniejsze. Pamiętajmy także o tym, że meble tarasowe przede wszystkim powinny być wygodne. 

Jeden komentarz do “Jakie meble na taras wybrać?”

  • Karina W.

    Mi bardzo podobają się meble z palet. Wyglądają nowocześnie, a do tego nie są drogie. Poza tym, gdy sezson letni się skończy, można je w łatwy sposób złożyć.

Skomentuj