Na dzień dzisiejszy oferta producentów, jeśli chodzi o drzwi tak wejściowe jak w wewnętrzne jest bardzo rozbudowana. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego na jakie parametry drzwi przy wyborze należy zwracać szczególną uwagę oraz jakie materiały warto brać pod uwagę w konkretnych sytuacjach. W tym artykule przedstawimy krótki opis różnych rodzajów drzwi tak zewnętrzny jak i wewnętrznych, które mogą pomóc przy ich wyborze.

Drzwi wejściowe – co warto wiedzieć?

drzwi wejścioweDrzwi zewnętrzne, czyli drzwi wejściowe dostępne są w wielu różnych wariantach, tak pod względem stylistycznym, kolorystycznym jak i rodzajem materiałów z których zostały one wykonane. O ile wybór wzoru czy kolory drzwi jest kwestią indywidualną i nie ma wpływu na parametry drzwi o tyle już materiał i sposób w jaki zostały one wykonane ma już duży wpływ na. Na jakie zatem parametry należy zwracać uwagę przy wyborze drzwi? Według muratordom.pl za najistotniejsze cechy drzwi zewnętrznych uznaje się takie jak:

  • bezpieczeństwo,
  • komfort cieplny,
  • wygoda użytkowania.

Dla każdego jednak inny z powyższych czynników może być tym najważniejszym, a co za tym idzie inne rodzaje drzwi mogą być tu najbardziej wskazane. Dla osób, dla których kwestią priorytetową jest bezpieczeństwo najlepsze będą drzwi antywłamaniowe. Drzwi metalowe bo takie są zwykle drzwi antywłamaniowe, wykonywane są w zupełnie inny sposób, co tyczy się zarówno samego skrzydła drzwi jak i pozostałych ich elementów. W przypadku drzwi włamaniowych wyróżnia się trzy ich kategorie, gdzie każda kategoria gwarantuje odmienny poziom bezpieczeństwa. Co ważne drzwi metalowe są bardzo estetyczne i z pozoru wyglądają tak jak zwyczajne drzwi. Jest to możliwe dzięki temu, że są one oklejane specjalna folią, która wyglądem przypomina drewno, dzięki czemu sprawdzają się one w przypadku niemal wszystkich aranżacji. Same drzwi choć ich priorytetem jest bezpieczeństwo zapewniają także dobry komfort cieplny oraz mają dobre właściwości akustyczne co sprawia, że są bardzo funkcjonalne. W większości takie drzwi mają także dobre parametry akustyczne jak i termoizolacyjne. Kwestia wygody użytkowaia drzwi zarówno przypadku drzwi metalowych jak i każdych innych zasadniczo sprowadza się to tego w jaki sposób się one otwierają – czy do środka, czy też na zewnętrza oraz w którą stronę- lewostronne, prawostronne. Dobór rozwiązań pod tym względem zawsze pozostaje kwestią całkowicie indywidualną.

Energooszczędne drzwi wejściowe

Drzwi wejścioweNa podstawie informacji z portalu ladnydom.pl dowiadujemy się, że kolejnym bardzo istotny czynnikiem, który często bierze się pod uwagę przy wyborze drzwi wejściowych jest ich energooszczędność, czyli to jaka dużą mają one utratę cieplną. Czynnik ten co ważne przekłada się nie tylko na komfort mieszkaniowy, ale także i na wysokość opłat za ogrzewanie, dlatego czynnik przenikania energii cieplnej w przypadku drzwi wejściowych zawsze powinien być brany pod uwagę. W większości przypadków drzwi energooszczędne to drzwi drewniane, przy czym wykonane one muszą być przy zastosowaniu odpowiednich metod i nowoczesnych rozwiązań, które poprawią ich właściwości izolacyjne. Drzwi, które można uznać za energooszczędne powinny mieć poziom przenika cieplnego na poziomie poniżej 1W/m²K. Drzwi drewniane posiadają również bardzo dobre parametry akustyczne oraz dostępne są w wielu różnych wzorach, dzięki czemu stanowią ciekawe wykończenie niemal każdej elewacji.

Drzwi wewnętrzne – jaki wybór najlepszy?

Drzwi wewnętrzneWybór drzwi wewnętrznych w mniejszej mierze przekłada się na komfort mieszkaniowy i głównie jest on podyktowany względami estetycznymi, przy czym warto wiedzieć czym różnią się podstawowe rozwiązania z zakresu drzwi wewnętrznych. Najczęściej stosowane drzwi wewnętrzne to drzwi typu plaster miodu, które charakteryzują się lekką konstrukcją i niską ceną jednak przy tym mają one niskie parametry akustyczne. We wnętrzarzach stosowane są także drzwi wykonane z płyty, które są cięższe jednak mają one lepsze parametry akustyczne, przy czym są także droższe. W obydwu przypadkach drzwi wewnętrzne najlepiej kupować w takim punkcie jak hurtownia drzwi, ponieważ zwykle jest tam zarówno największy wybór jak i najkorzystniejsza cena. Obecnie coraz popularniejsze stają się także drzwi szklane lub częściowo przeszklone.

Drzwi szklane składane – czy to praktyczne rozwiązanie

Drzwi szklane Coraz popularniejsze we wnętrzach stają się także wspominanie drzwi szklane. Wynika to w dużej mierze z racji tego, że drzwi szklane pozwalają rozjaśnić pomieszczenie, co jest ich dużą zaletą. Z zasady stosuje się drzwi szklane przesuwne, jednak minusem tego rozwiązania jest to, że potrzebują one sporo miejsca na ścianie na której są montowane, by możliwe było ich otwieranie. Obecnie ciekawą alternatywą mogą być drzwi szklane składane, które gdy są otwarte wyglądają tak jak te przesuwne, otwieranie ich dzięki temu, że podzielone są na dwa-trzy skrzydła, w zależności od wielkości, zajmuje natomiast zdecydowanie mniej miejsca, ponieważ przy składaniu nakładają się one na siebie.

Krótko podsumowując

Wybór drzwi zarówno tych wejściowych jak i wewnętrznych jest przede wszystkim kwestią indywidualną, dobrze jest jednak wiedzieć na jakie parametry warto zwracać uwagę by drzwi zapewniały odpowiedni komfort mieszkaniowy. 

Jeden komentarz do “Jakie drzwi wybrać do domu?”

  • Natalia

    Obecnie rynek jest pełny rożnego rodzaju drzwi, dlatego bez problemu można dopasować je wyglądem do wnętrza. Do tego ich cechy czy właściwości sprzyjają energooszczędności obiektu.

Skomentuj