Podstawą nowoczesnego biura jest nie tylko odpowiednia ergonomia miejsc pracy, ale także zadbanie o potrzeby pracowników. Na równi z odpowiednim wyposażeniem miejsca pracy staje kwestia zapewnienia miejsca w którym pracownicy mogą wypoczywać czy też się integrować. Jak zatem urządzić biuro, by było funkcjonalne, przyjazne dla pracownika, jak i gustowne. Oto kilka podpowiedzi.

Projekty budynków a możliwości aranżacyjne

Projekty budynkówTo w jaki sposób możemy zaprojektować i jednocześnie wykorzystać przestrzeń w biurze w dużej mierze zależy od tego jak rozplanowany jest sam budynek. Pewnych elementów choć byśmy chcieli może nie udać nam się połączyć. Ważne jest jednak by pamiętać, że jakich pomieszczeń byśmy nie mieli do dyspozycji muszą one być możliwie jak najbardziej przestrzenne, by pracownicy mogli efektownie wykonywać swoją zadania. Według portalu www.stylowomieszkaj.pl w jednym pomieszczeniu nie możne znajdować się zbyt wiele stanowisk pracy. Zbyt duża ilość osób w jednym pomieszczeniu zmniejsza efektywność pracowników jak i ich komfort. Poza odpowiednią przestrzenią biurową ważne jest także zadbanie o to by pomieszczenia socjalne, były wstanie pomieścić pracowników w trakcie przerw. Jeżeli jedno pomieszczenie okazuje się zbyt małe, należy na ten cel przeznaczyć dwa odrębne pokoje. Jednym z istotniejszych elementów w ostatnim czasie stały się pomieszczenia przeznaczone do wypoczynku. W tym wypadku liczy się nie tyle ich wielkość czy położenie, co sposób zaaranżowania i wyposażania. Pamiętajmy jednak o tym, że strefy relaksu nie mogą być zbytnio oddalone od pomieszczeń biurowych.

Projektowanie biur – jakimi zasadami się kierować

biuroPowiedziane już zostało jakiego typu pomieszczenia powinny znaleźć się w każdym biurze. Istotne jest także odpowiednie wyposażenie i zaaranżowania każde z tych pomieszczeń. Jest to szczególnie istotne w przypadku pomieszczenia w którym znajdują się stanowiska pracy. Liczmy się z tym, że odpowiednio zaprojektowane biuro może w sposób korzystny wpływać na wydajność pracowników. Powiedzieliśmy już, że istotnym czynnikiem jest ergonomia, jednak nie tylko to musimy mieć na uwadze projektując pomieszczenie biurowe. Istotnym czynnikiem jest także kolorystyka w jakiej utrzymane są pomieszczenia. Według strony http://wytworniapp.com do biura zaleca się neutralne kolory, które nie dekoncentrują pracowników, ani też nie nie działają drażniąco. Ponadto ważne jest to by pomieszczenia biurowe były jasne co wiąże się zarówno z kolorystyką jak i oświetleniem. Odpowiednie oświetlenie całego pomieszczenia jak i bezpośrednio samych stanowisk to kwestia wpływająca w dużej mierze na komfort pracy. Jeżeli mamy do czynienia z ciemnymi pomieszczeniami, których nawet sztuczne światło dostatecznie nie rozjaśnia, można zdecydować się na dodatkowe rozwiązania jak choćby panele szklane. Powierzchnie tego typu mają zdolność odbijania światła, dzięki czemu rozjaśniają pomieszczenia. Projektowanie biur to także kwestia związana z odpowiednim ich umeblowaniem. Tutaj przede wszystkim kierujmy się ich funkcjonalnością. Dobre meble biurowe to takie, które pracownik z łatwością może dostosować do swoich potrzeb. Przedstawione powyżej elementy są głównymi, na które należy zwrócić uwagę projektując biuro. Nieco inaczej wygląda to w przypadku strefy relaksu.

Strefa relaksu – jak zaprojektować

szkłoStrefa relaksu jest miejscem w którym pracownik ma wypoczywać, a co za tym idzie powinna być ona tak zaprojektowana by pomóc pracownikowi oderwać się od pracy. W przypadku tego typu pokoi kolorystyka może być bardziej żywa. Według portalu www.homebook.pl z powodzeniem sprawdzają się tutaj takie rozwiązania jak:

  • panele ze szkła laminowanego,
  • fototapety,
  • graffiti.

Szkło laminowane wykorzystywane w przypadku paneli szklanych dostępne jest w rożnych kolorach, a także i z nadrukiem, co ułatwia stworzenie żywej i energicznej przestrzeni. Również graffiti jak i fototapety pomagają stworzyć kreatywne wnętrze. Wybierając jednak stylistkę ścian pamiętajmy o umiarze, jeżeli decydujemy się na wzorzyste panele czy fototapete umieśćmy ją tylko ja jednej ścianie resztę pozostawiając neutralnymi. Ważnym elementem strefy relaksu są meblu. Tutaj doskonale sprawdzają się duże fotele i sofy, na których można się wygodnie rozsiąść. Organizując tego typu przestrzeń warto zapoznać się z panującymi obecnie tendencjami i poszukać w nich inspiracji.

Wykończenie budynków biurowych

biuroTemat projektowania biur warto zakończyć mówiąc słów kilka o tym jak wykańcza się budynki biurowe. Przestrzenie biurowe muszą uwzględniać nie tylko potrzeby pracowników, ale także i muszą odpowiednio się prezentować dla klientów, a co za tym idzie istotne staje się nie tylko jak wyglądają same pokoje służbowe, ale i korytarze. Dobrze się sprawdzają takie rozwiązania jak np. szklane balustrady czy drzwi szklane. Na stronie producenta alisglass.pl możemy przeczytać, że szklane elementy sprawiają że korytarz sprawia wrażenie większego jak i jaśniejszego. Dodatkowo przesuwane drzwi szklane okazują się niezwykle praktyczne. Wynika to głównie z tego, że nie mają one żadnego wpływu na przestrzeń biurowy, co sprawia że można ją w pełni wykorzystać.

Podsumowując

Zaprojektowanie biura to zadanie wcale niełatwe, dlatego za nim do tego przejdziemy warto zapoznać się z ogólnymi trendami w biurowej stylistyce. W przypadku, gdy bardzo istotne staje się dla nas połączenia walorów wizualnych z funkcjonalnością, a sami z tematem aranżacji wnętrz nie jesteśmy zbyt obeznani warto zadanie to powierzyć profesjonalnej firmie.

2 odpowiedzi do “Jak zaprojektować biuro?

  • Antonina

    Wyposażając jak i urządzając biuro nie można zapominać o praktycznym i funkcjonalnym biurku jak i wygodnym fotelu do niego. Przecież to właśnie na nim będzie się spędzało najwięcej czasu.

  • Adam

    Meble wykonywane na wymiar do biura są świetnym rozwiązaniem, gdyż wtedy można maksymalnie wykorzystać przestrzeń, jaka się w nim znajduje, szczególnie jeśli biuro nie ma dużych rozmiarów.

Skomentuj