Łazienka jest jednym z centralnych miejsc w każdym domu, dlatego ważne jest to by była on urządzona w funkcjonalny sposób. Jakie zatem rozwiązania mogą się sprawdzić w nowoczesnej łazience? Poniżej przestawiamy kilka naszych wskazówek. 

Podstawowe wyposażenie łazienki – wanna czy kabina?

łazienkaPodstawowym wyposażeniem łazienki jest wanna lub kabina. Warto się tutaj zastanowić co nam będzie bardziej potrzebne i co się lepiej sprawdzi w naszych warunkach. Kabina prysznicowe to bardziej funkcjonalne rozwiązanie. Zajmują one mniej miejsca, a korzystanie z nich jest w wielu sytuacjach bardziej praktyczne i szybsze. Jest to także idealne rozwiązanie dla osób starszych czy też dzieci. Obecnie dostępne są na rynku także kabiny z hydromasażem co sprawia, że prysznic może być równie relaksujący co kąpiel w wanie. Niemniej wanny to nadal ciekawa alternatywa, głównie z racji tego, że kąpiel w wanie jest bardzo relaksująca. Obecnie na rynku dostępne są zarówno wanny z hydromasażem jak i różne modele jacuzzi co wspomaga wypoczynek. Dla osób, które mają problem z dokonaniem wyboru pomiędzy wanną, a prysznicem ciekawą alternatywą może być wanna z parawanem i deszczownicą. Taka wanna może być wykorzystywana jak typowa wanna lub też jako prysznic w zależności od potrzeb użytkowników. Należy jednak zaznaczyć, że dla osób starszych, które nie mają pełnej sprawności fizycznej wejście do takiej wanny może być dość problematyczne, co należy uwzględnić przy wyborze.

Grzejniki do łazienki – na co warto zwrócić uwagę?

Grzejniki do łazienkiUrządzając nowoczesną łazienkę warto także nieco czasu poświecić na wybór odpowiednich grzejników. Ich rodzaj wpłynie na stylistykę samej łazienki jak i na komfort korzystania z niej. Jeśli chodzi o grzejniki łazienkowe to zazwyczaj stosuje się tradycyjne grzejniki o budowie drabinkowej przy czym materiał z jakiego zostały one wykonane może być różny. Według portalu lazienkiportal.pl wyróżnia się takie grzejniki jak:

  • stalowe,
  • miedziane,
  • aluminiowe.

Ważne jest to by grzejniki miały odpowiedniej jakości powłokę zabezpieczającą je przed korozją. Powłoki te mogą być lakierowane, satynowe, chromowane, lub metalizowane. Co ważne grzejniki stosowane w łazience mają także różne źródła zasilania, co przekłada się na ich funkcjonalność. Dobrą opcją mogą być także grzejniki łazienkowe dekoracyjne. Są one równie funkcjonalne co i te tradycyjne, a jednocześnie ciekawie się one prezentują we wnętrzu. Przy wyborze grzejnika łazienkowego bez względu na jego rodzaj należy pamiętać o tym by odpowiednio dobrać jego moc do powierzchni pomieszczenia.

Lustro do łazienki – na co zwrócić uwagę?

Lustro do łazienkiUrządzając łaziankę należy także pomyśleć o takim elemencie jakim jest lustro. Ważny jest tu nie tylko sam wzór lustra jaki zostanie wybrany, ponieważ jest to kwestia zasadniczo indywidualne. Ważne jest jednak to jaki będzie to rodzaj lustra, gdzie zostanie ono zamontowane jak i w jaki sposób będzie ono oświetlone. Najbardziej praktyczne w łazience są lustra podgrzewane, wówczas to nie ma problemu z korzystaniem z nich nawet w mocno zaparowanym pomieszczeniu. By jednak nawet lustro podgrzewane było naprawdę funkcjonalne musi ono być dobrze oświetlone. Z tego powody poza ogólnym oświetleniem w łazienka nad samym lustrem montuje się zwykle dodatkowe oświetlenie. Powinno ono być jasne i równomiernie oświetlać samo lustro jak i i przestrzeń w jego pobliżu. Ważny jest tu także i to by dobrze dobrać kolor światła zarówno przy lustrze jak i w całej łazience.

Sauna w łazience – czy warto?

Sauna w łazienceCoraz częściej nowoczesne łazienki wyposażone są także w sauny, choć nadal wiele osób nie jest przekonanych do tego rozwiązania. Sauna to nie wątpliwie dobry sposób na relaks jak i poprawienie samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Dość popularnym rozwiązaniem w ostatnim czasie stały się sauny parowe domowe połączona z prysznicem. W artykułach na www.ekspertbudowlany.pl można przeczytać, że jest to praktyczne i wygodne rozwiązanie, które nie wymaga wygospodarowywania dodatkowej przestrzeni na montaż sauny. Niemniej obecnie na rynku dostępne jest także rozwiązanie jak mini sauna, dzięki czemu niemal w każdej łazience taką saunę da się zamontować. Należy jednak zwrócić uwagę na rodzaj sauny, ponieważ wyróżnia się zarówno saunę fińską, parową jak i na podczerwień, a warunki panujące w każdym z nich są bardzo odmienne i nie każdy może się w nich dobrze czuć. Nim się zdecydujemy na montaż sauny warto nieco poczytać o ich rodzajach i specyfice, by mieć pewność, że będziemy mogli z niej korzystać.

Krótko podsumowując

Sposób wyposażenia nowoczesnej łazienki zawsze pozostaje w dużej mierze kwestią indywidualną. Niemniej warto zapoznać się z tymi popularniejszymi na dzień dzisiejszy rozwiązaniami, które podniosą komfort korzystania z tego pomieszczenia. 

Mogą Ci się spodobać również:

2 odpowiedzi do “Jak wyposażyć i urządzić nowoczesną łazienkę?

  • Mgda

    Ważne jest, aby to takiej łazienki wybrać odpowiednie ogrzewanie, aby po wyjściu z kąpieli nie było za zimo.

  • Natalia

    Fajną opcja jeśli się wykonuje i projektuje jest wykonanie w niej zarówno wanny jak i prysznica. wiadomo, że nie raz nie ma miejsca, jak i możliwości, ale jeśli jest takowe, to lepiej zainwestować w to i to. :D:D

Skomentuj