Prowadząc firmę na terenie Unii Europejskiej podlega się pod prawo podatkowe krajowe jak i prawo europejskie. Jest to o tyle skomplikowana sytuacja, że do rozstrzygnięcia wszystkich kwestii niezbędna jest pomoc fachowych doradców. Polskie firmy transportowe oferują swoje usługi dla kontrahentów z całej Europy. W takich firmach zatrudnia się najlepszych księgowych, prawników i doradców podatkowych. Właściciele firm transportowych zajmują się tylko tym co przynosi im zyski, czyli znajdowaniem klientów.

Zwrotem zagranicznego VATu zajmuje się biuro księgowe

zwrot VAT z Niemiec od paliwaJeśli polska firma kupuje jakiś towar za granicą to płaci za niego podatek VAT. Jest to podatek od towarów i usług, który stosowany jest chyba na całym świecie. Polskie firmy transportowe bardzo często tankują paliwo na zagranicznych stacjach paliw. Bardzo często faktury za takie tankowanie są naprawdę spore, więc sporo też płaci się przy tej okazji podatku VAT. Na szczęście według europejskich przepisów podatkowych zwrot takiego podatku przysługuje każdej firmie, która go za granicą zapłaci. Dla przykładu zwrot VAT z Niemiec od paliwa polska firma może uzyskać składając wniosek do niemieckiego urzędu podatkowego. Nie robi się to jednak bezpośrednio w kraju, z którego chce się otrzymać zwrot. Dokumenty do zwrotu podatku zagranicznego składa się we właściwym dla swojego adresu urzędzie podatkowym. I dopiero z polskiego urzędu dokumenty przekazywane są do niemieckich urzędów. Cały proces jest naprawdę skomplikowany, dlatego żaden właściciel firmy transportowej nie zajmuje się tym samodzielnie. Od wszystkich kwestii podatkowo-księgowych jest zatrudnione i opłacane biuro księgowe. Biuro działa na zasadzie outsourcingu, więc przedsiębiorca płaci za każdą zrealizowaną usługę opłatę według cennika. Jeśli dokumenty o zwrot VAT ma złożyć w imieniu przedsiębiorcy biuro to konieczne jest przedłożenie pełnomocnictwa.

Odzyskanie podatku VAT zapłaconego przy okazji tankowania paliwa za granicą może być kluczowe dla stabilności finansowej polskiej firmy transportowej. Przez kilka miesięcy może się uzbierać trochę z tych zapłaconych w Niemczech podatków. A minimalny okres za jaki można wnioskować o zwrot podatku z Niemiec to są trzy miesiące. Na samo przesłanie zwróconych pieniędzy trzeba czekać do czterech miesięcy.